Et ile sebzenin zevk buluşması: Tokat kebabı

Tokat’ın yaylalarında otlatılan kuzuların eti ve bereketli ovalarında yetiştirilen sebzelerin ayrımsız şişte pişirilmesiyle yapılan coğrafi işaretli Tokat kebabı, kente gelenlerin tatmadan ayrılmadığı lezzetler arasında bulunuyor.

En hassaten pöçük düşman geçirilen şişlerde, kekikle beslenen kuzuların hitit ile bölgeye has evcil patlıcan, patates, biber, sarımsak ve domatesle özel fırınlarda kestirmece az saatte pişirilen Tokat kebabı, 2015 yılında coğrafi işarete da erbap oldu.

Kenti ülfet edenlerin tatmadan ayrılmadığı Tokat kebabının geçmişi kısaca 300 yıl öncesine dayanıyor.

Tokat kebabının lezzetinin sunma makro sırrı ise tarlada yetişen yöreye arpalık sebzelerin mevsiminde tüketilmesi.

Tokat kebabı amacıyla güzergah değiştiriyorlar

Kebap ustası Alperen Yılmayan, AA muhabirine, 27 yıldır lokantacılık yaptığını söyledi.

Tokat kebabının kentin kemirmek kültürünün olmazsa olmazları ortada vadi aldığını vurgulayan Yılmaz, “Lezzetli ve ünlü olduğu üzere Türkiye’nin seçme yanında afişe kebaptır. O yüzden insanlar yaz aylarında ön illere geçerken da kebabı duymak üzere güzergahlarını değiştirerek Tokat’a geliyor. Dışarıdan vahim anlamda gezici alıyoruz kebap yardımıyla.” dedi.

Et ile sebzenin izdivacı

Tokat kebabına Tokat Tecim ve Sanayi Odasının girişimleri sonucu coğrafi meni alındığını tamlayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Kebapta kamu mahsulleri Tokat’ın ürünlerinden kullanıyoruz. İnsanlar, restoran kültürü olmadan evvel konuk çağırma ettiklerinde evlerinde yaparlarmış. Restorana artan mirastır Tokat kebabı. Biz buna ‘et ile sebzenin izdivacı’ diyoruz. Bu kebabı yemeyen, ‘Ben kavrulmuş yedim.’ demesin. Ben bu işletmeye gelip, ‘Hayatımda ağzıma patlıcan değdirmedim.’ diyen insanların patlıcana intihal olup gittiğini gördüm.”

Tokat kebabının yapılışı

Parçalar halinde kesilen zihayat kuzu etlerinin incelik edildikten bilahare kuyruk yağı, domates, biber, patlıcan, kumpir ve sarımsakla bire bir şişte buluşmasıyla yapılan Tokat kebabı, ocağın ortasındaki yatay demire şişle asılarak fırının iki tarafındaki odun ateşinde pişiriliyor.

Yaklaşık muallel saat süren pişme sürecinin sonunda tepsinin ortasına domates ve değişik sebzeler diziliyor. Etlerin sebzeyle sunulduğu Tokat kebabı, fırının altından toplanan sebze hoş kokulu yağın konusunda gezdirilmesinin arkası sıra servis ediliyor.Share: