Gümüşhane’de serbest katılımlı deprem ajanda tatbikatı yapıldı

Düzce depreminin gerçekleştiği saat olan 18.57’da farkındalık ihdas etmek için Türkiye genelinde olduğu gibi Gümüşhane’birlikte de AFAD koordinasyonunda Deprem Hatırat “Çök-Fent-Tutun” tatbikatı yapıldı.

Vali Kamuran Taşbilek, eşi Sibel Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve kurum müdürlerinin katılımıyla Gümüşhane Deneyimsizlik Merkezinde gerçekleştirilen manevra öncesinde AFAD ve UMKE’nin stantları ve fotoğraf sergisi gezildi.

Deneyimsizlik Merkezinde mevcut odada saatler 18.57’yi gösterdiğinde tören düzeni üyeleri öğrencilerin birlikte katılımıyla çök, düzen ve tutun hareketini yaptı.

Tatbikatın ardından vatandaşlara seslenen Vali Kamuran Taşbilek, deprem ajanda tatbikatına demet gösteren herkese teşekkürname ederek, “Tanrı afetle sınamasın, afetle terbiye etmesin bizleri” dedi.

Türkiye’nin yer sarsıntısı, kıran bölgesi olduğunu ve seçme çeşit sıkıntıyla her an karşılaşılabileceğini kaydeden Ilbay Taşbilek, “İçişleri Bakanlığımız henüz evvel kıran eğitim yılı ilan etmişti. Bu çerçevede ülkemizde 55 milyonun üstünde kişiye, ilimizde bile hedeflerin üstünde 116 bin kişiye eğitim bilimi verildi. Bu yıl kıran manevra yılı olarak değerlendiriliyor. Bugüne büyüklüğünde değişik senaryolarla yapılan tatbikatlara 68 bin güç katıldı. Bugünde 23 yıl eski Düzce depreminin yıldönümü vesilesiyle ülkemizin herhangi bir durumunda Düzce depreminin saati olan 18.57’dahi toplumda farkındalık monte etmek amacıyla hakeza bir manevra yapıldı. Gördük kim Allah’a şükür insanlarımızın depreme ve afetlere müteveccih mukannen benzeri noktaya getirme çabamız gani yolda gidiyor. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Bu tatbikatların amacı bile bu filhakika. Çokça elan iyi noktaya gelebilmek, hassas olabilmek, farkındalığımızı en son seviyeye çıkarabilmek üzere bu tatbikatlar çok heybetli. İlimizde dahi farkındalığın kalık olduğunu görüyoruz. Kıyamet öncesi alınması müstelzim tedbirler, binaların dönüşümü, yenilenmesi, insanlarımızın eğitimleri haddinden fazla mehabetli. Bu tatbikatlar dahi bunun bir parçasıydı” diyerek konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Gün’ün yer sarsıntısı ve tamam afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için dua etmesi ve Kur’an-ı Semih okumasının ardından izlence sona erdi. – GÜMÜŞHANE

Share: