Hocalı katliamı kurbanları Denizli’de törenle anıldı

Karabağ’daki Hocalı kasabasında 31 sene geçmiş Ermeni güçlerinin saldırısında şehit edilenler, Denizli’de planlı törenle anıldı.

Kentteki Azerbaycan-Karabağ Parkı’nda düz kayran Hocalı Soykırımı Anıtı uğrunda düzenlenen törene Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan da katıldı.

Törende Türkiye ve Azerbaycan milli marşları okundu.

TEV Rum Lisesi öğrencisi İlyas Bakire Tuna, Hocalı katliamını anlatan bir koşuk okudu.

Zolan, törende yaptığı konuşmada 26 Gücük Ay 1992’de yaşanan Hocalı’de yaşanan katliamın takkadak ayrımsız aktarılma içerisinde gerçekleşmediğini, öncesinde yapılan abluka ile Hocalı’nın izole edilerek, kıtlık ve yoklukla sınandığını tabir etti.

Hocalı’dahi yaşananlara bilcümle dünyanın gözlerini kapattığını dile getiren Zolan, şöyle konuştu:

“1992 yılında Hocalı katliamı olduğunda kayırıcı haklarını savunanlar, ‘çağdaşım’ diyenler, her nev demokrasiden bahsedenler gözlerini yumarak o katliama cevaz ettiler, engellemediler. seçkin o kurumlardan, kişilerden, devletlerden hiçbir ahit onlara ‘dur’ diyen olmadı. Hele canan gençler bunları tek devir unutmayın. Bosna’bile de bir genişlik olmuştu. Avrupa’nın göbeğinde kâin kardeşlerimiz toplu ölümlere ayrılma edildi. Gine orada bile sessiz kaldılar. Bir Tane çaremiz ayrımsız ve beraber olmaktır, branş kolalama kenetlenmektir.”

Share: