İlhan İrem hayatını kaybetti

Türk müziğinin aksakal ismi İlhan İrem, devam fail keyif sorunları nedeniyle 67 yaşında otama gördüğü hastanede güç veda etti.

İLHAN İREM KİMDİR?

İlhan İrem 1955 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Ortaokulda solfej ve azamet dersleri almaya başladı fakat çalgı aleti hayatına girmesi, 1969 yılında (14 yaşındayken) kayırıcı dönemler aracılığıyla meslek orkestrasına solist namına seçilmesi ile oldu. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Tabiiyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Çalgı Aleti Yarışması’nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Bu dönemde İstanbul’daki it canlı çokça arzulu çalgı grubundan teklif aldı fakat 1972 yılına büyüklüğünde Bursa’da kalmayı tercih etti. Bir takım ile 1972’ye büyüklüğünde Bursa Çelik Amelî Oteli’nde ve Uludağ diskolarında raks müziği şarkıcılığını sürdürdü.

İlhan İrem danışma hayatında 70’li yılları “romantik dönüş” kendisine adlandırır. Bu dönemde single plaklar ve romantik liste başı parçalar üretmiştir. Plaka firmasının bestelerini apayrı sanatçılara söyletme isteğini idraksiz çevirdikten sonraları yapmış olduğu ikinci 45’liği “Eyvah Oldu Yarınlara – Hadi Sil Gözlerini” genç sanatçıyı bir anda Türkiye’deki sunma pop sarkıcılardan biri yaptı. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45’liği “Anlasana” ile başarısını bitmeme ettirdi.

1976 yılında önceki uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayınlandı. “Havalar Pekâlâ”, “İşte Hayat”, “Sonuç Selam”, “Hasretlik Akşamı”, “Sen Bilirsin”, “Bal Ağızlım” kadar seçkin yaptığı 45’lik liste başı oldu.1973-1981 yılları arasında hep 10 skor 45’liği yayınladı ve 1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin’in aranjörlüğünde ilk kez akademik bir çalışmayla saz yaşamında kullanılmamış tıpkısı yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk kez öz yazdığı sözler dışında ayrımsız Şiir Bilgi şiiri olan “Hoşgeldin Kadınım”ı besteledi ve “Hoşgeldin” adı ile seslendirdi.

Share: