İlim Ifşa Vakfı Mütevelli Gök Bilimi Başkanı Erdoğan: “Düzenlenen formda yetişek üstüne vurgu vardı”

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Gök Bilimi Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan “Düzenlenen formda eğitim üstüne vurgu vardı. Hemen mültecilerin Türkçe öğrenmesi ile ilişik eğitim değil, bir zamanda kendi vatandaşlarımızın dahi mülteci üstüne eğilmesine ihtiyacı olduğunun ortaya çıktığına tanık oldum” dedi.

Türkiye Cahillik STK’ları Platformu’nun (TGSP) projesi çerçevesinde planlı “Canlı Türkiye Forumu”nun ikincisi Nevşehir’de “Sığınmacı Algısı” temasıyla yapıldı. Formun kapanış oturumu Paşabağları örenlik yerinde, peribacalarının beyninde yapıldı. Türkiye’deki gençlerin düşüncelerini hedefleyen proje çerçevesinde, İç Küçük Asya Bölgesi’nden 18-30 yaş arası 200’den fazla gencin katılımıyla gerçekleştirilen programın kapanış oturumuna katılan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan yaptığı açıklamada, “Bu Türkiye’nin önceki STK platformunun Dinç Türkiye Platformunun yaptığı formun asıl mantığı bu. Gençlerin gündeminde olan muhtemelen başlıkları anlaşılan konuları gençlere konuşturmak, gençlere tartıştırmak, konuşma ettirmek. Böylecene ortaya elan hazır çözüm önerileri çıkıyor. Umumi temayülleri ortaya çıkıyor ve on ilden bütün üniversitelerden burada tendürüst arkadaşlarımız tıpkısı mozaik oluşturdular. Bu konuda haddinden fazla ayrımlı kanaatleri olan rüfeka bir arada tıpkı masa etrafında tartıştılar, olgunlaştırdılar, zat çözüm önerilerini geliştirmeye çalıştılar. Kendilerini düşünmeye atıf ettiler. Çıkan sonuçları de hem kamuoyuyla, hem ilişik çekicilik kuruluşlarla paylaşacağız. Gençlerin bu konudaki kanaatleri çözüm önerileri temayülleri bu yönde diyeceğiz. Temas yönüyle hem katılan canlı arkadaşlarımız amacıyla, hem bu konularda Türkiye’da sığınmacı konularında çalışan gelgel kuruluşlar için çokça zer tıpkı emek tecrübe olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Eğitim üzerine aksan vardı. Vakit Kaybetmeden mültecilerin Türki öğrenmesi ile ilgilendiren terbiye değil, bir zamanda öz vatandaşlarımızın üstelik mülteci üstüne eğilmesine ihtiyacı olduğunun ortaya çıktığına şahit oldum. Avrupa’bile işlemek amacıyla gitmiş veya mülteci statüsünde tam adına olmasa dahi Avrupa’de analog tecrübeyi hayatiyetli vatandaşlarımızdan da gençler vardı” dedi.

Forma katılan gençlerden Fatma Temiz Kara’birlikte yaptığı açıklamada, “Hakeza bire bir programa katılmaktan mutluyum. Programda kendimi gür şekilde rapor ettiğimi düşünüyorum. Mülteci konusuna tek yönlü bakmamak gerekiyor. Olaylara hem onların yoluyla, hem de Türkiye tarafından bakmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kırşehir’den katılan üniversite öğrencisi Yasin Demir’de bizim ensar ayrımsız ulus olduğumuzu, onların birlikte muhacir benzeri budun olduğunun altını çizdi. Demir, “Onlar bizim kardeşlerimiz. Bittabi Türkiye’nin onlara kucak açması gerekiyordu” dedi.

Kayseri Üniversitesi hesabına foruma katılan Öğretim Görevlisi Gamze Kara’de açıklamasında “Dolaşma boyunca mülteci sorunları ve çözüm önerileri üzerine konuştuk. Bildirme şişman problemin gezip tezahür etmek olduğuna değişmeyen verdik. Herhangi Bir kol değişik sorunlar tayin etti. Bizim masadan çıkan sevgili bile gezip belirmek üzerineydi” diyerek konuştu. – NEVŞEHİRShare: