Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri Kırıkkale’de sergilenecek

Muhtelif dönemlerde makbul ve Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri, Kırıkkale’de İslami Değerler Külliyesi’nde açılacak Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Kutsi Müzesi’nde sergilenecek.

Eski Suudi Arabistan Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön’ün girişimleriyle getirilen 18 çıngı Kabe örtüsü ile Medine’den getirilen al sıçandişi, İslami Değerler Külliyesi’nde saye altında tutuluyor.

Farklı renklerdeki örtülerin yaklaşık 3 kamer bilahare vatandaşların ziyaretine açılacak müzede sergilenmesi planlanıyor.

Bahattin Akyön, AA muhabirine, Kabe ve Mekke-i Mükerreme’nin İslam dünyası açısından önemine dikkati çekti.

Orada Müslümanların kıblesi Kabe’nin bulunduğunu dile getiren Akyön, şöyle konuştu:

“Kabe yüzyıllardır bilcümle insanların ilgisine ve ziyaretine mazhar olmuştur. Kabe’ye yüzyıllar boyu türlü dönemlerde örtüler örtülmüştür. Bunların içerisinde kırmızısı, siyahı, beyazı, sarısı ve kırmızı parafin olanlar var. Haddinden Fazla türlü renklerde örtüler bulunuyor. Bittabi ki fariza yaptığımız müddet içerisinde bizlere mümasil ilgide kâin, Kabe’nin anahtarını bulunduran ve Küldöken Suresi 56. ayetine konu olan Herif Şeybi ailesiyle mail tıpkısı hukuk kurduk. Ülkemizi çok sevdiklerini rastgele zaman anlatım ettiler.”

Akyön, bu dostluğun neticesinde ailenin değişik zamanlarda Kabe’nin üstüne örtülmüş örtülerden kendilerine hediye ettiğini dile getirdi.

“Kabe’üstelik muallak olan örtüleri sergileyeceğiz”

Bunları sergilemek üzere Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Kutsi Müzesi üretim ettiklerini anlatan Akyön, şunları kaydetti:

“İnşallah andıran zamanda bu müzede Kabe’dahi takılı olan örtüleri sergileyeceğiz. Örtüler beyninde Kabe’nin dört bir tarafında bulunan asker-rahman, leşker-merhamet, ya hayy, ya kayyum, elhamdülillahi rabbil’alemin ve İhlas suresinin yazılı olduğu örtüler bulunmakta. Örtüler ortada Kabe-i Mukaddes’in, Hacer’ül Esved’in üzerinde bulunan Allahu ekber lafzının olduğu, Kabe’nin içerisinde kâin yeşil acayip var.”

Bir örtünün bile Medine’den getirildiğini belirten Akyön, “Delege Efendimizin kabrinin üzerinde olan kırmızı antik birlikte bulunmaktadır. Ülkemize ve ilimize şiddetli olmasını diliyorum. İnşallah 3 kamer kadar bir süre içerisinde büyüklerimizi çağırma ederek serginin açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda müzemizin yapım aşaması tamamlandı, tefrişat aşamasında.” dedi.

Share: