İngiliz gazetesinden şaşırtan Putin iddiası: Çekirdeksel zırh kullanırsa, generaller çarpış yapacak

Rusya, Ukrayna savaşının 8. ayında işgal ettiği dört toprak olan Japorijya, Herson, Donetsk ve Luhansk’ta yasa dışı referandumlar ile putrel ettiğini açıkladı. Rusya Ihtişam Başkanı Putin ulama konuşmasında, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın kendisini bakmak üzere çekirdeksel zırh kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Putin’in bu söyleminin Rus ordusunu rahatsız ettiği söylentilerinin peşi sıra, İngiliz basını dikkat çeken tıpkı bilim kaleme aldı.

“KREMLİN’E ÇARPIŞ OLABİLİR”

Putin’in Ukrayna’birlikte zaferi garanti altına ahzetmek için nükleer bir akın başlatmaya kalkışması yerinde isyanla yahut ölümle karşı karşıya kalacağı argüman ediliyor. Daily Mirror’a konuşan aynı köken, ağırbaşlı esenlik sorunlarıyla uğraş ettiği argüman edilen, bu hafta 70 yaşına giren Putin amacıyla, ”Yıkıcı silahları kullanırsa Kremlin’e çarpiş olabilir” söyleminde bulundu.

”TÜM ARAÇLARI KULLANIRIZ”

Putin geçmiş günlerde yaptığı izah de, “Toprak bütünlüğü gözdağı edilirse Rusya mevcut yekpare araçları kullanır, bu aynı blöf değil” ifadelerini kullandı. Rus şevket başkanının bu söylemi, Putin’in savaşı kaybetmesi halinde nükleer zırh kullanabileceği yorumlarını henüz da güçlendirdi.

UKRAYNA İKİ CEPHEDE İLERLİYOR

Öte yandan savaşın akıbet günlerinde Ukrayna ordusu ilerleyişini sürdürüyor. Ukrayna basınında saha düz haberde, Herson bölgesindeki Davydiv Brid, Starosillya, Novopetrivka, Dudçani iskân birimlerinin kontrolünün baştan Ukrayna’ya geçtiği belirtildi. Harkiv bölgesinde bile Bohuslavka köyünün Moskof güçlerinden vurdumduymaz alındığı tabir edildi. Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenski, yaptığı açıklamada, eylülden bu yana çabucak Harkiv’bile 450’den aşkın yerleşme biriminin Acımasız güçlerinden kavrayışsız alındığını belirtmişti.

Share: