İngiltere: Bölümsel seferberlik işgalin başarısızlığının itirafı

Rusya Ululuk Başkanı Vladimir Putin’in ulusa sesleniş konuşmasında bölümsel seferberlik ilan ettiğini duyurmasının peşi sıra İngiltere Defans Bakanı Ego Wallace kısmi seferberlik ilanını ‘işgalin başarısızlığının itirafı’ namına değerlendirdi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Putin’in bölümsel seferberlik car etmesinin ardından yaptığı açıklamada kısmi seferberlik ilanını ‘işgalin başarısızlığının itirafı’ namına nitelendirdi. Wallace şu ifadeleri kullandı:

“Putin ve Defans Bakanı (Sergey Şoygu), on binlerce vatandaşını şiddetli donanımlı ve kırıcı yönetilen ayrımsız ölüme gönderdi. Ukrayna’nın bu savaşı kazandığı, uluslararası toplumun birleştiği ve Rusya’nın global namına dışlanmış hale geldiği gerçeğini hiçbir tehdit ve yaymaca gizleyemez”

“SAVAŞI HENÜZ BILE TIRMANDIRMAYA YÖNELİK BİR GİRİŞİM”

Çekya Başbakanı Petr Fiala dahi toplumsal iletişim araçları hesabı üzerinden Putin’in açıklamasına yönelik yaptığı açıklamada, “Vladimir Putin’in car ettiği kısmi seferberlik, Rusya’nın Ukrayna’dahi başlattığı savaşı daha da tırmandırmaya müteveccih ayrımsız kadem ve Rusya’nın tek saldırgan olduğunun bire bir başka kanıtıdır. Ukrayna’ya yardıma ihtiyaç var ve bunu zat çıkarlarımız amacıyla yapmaya bitmeme etmeliyiz” dedi.

“ÜÇ GÜNLÜK SAVAŞIN 210’UNCU GÜNÜ”

Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Poldolyak ise ‘üç günce savaşın’ 210’uncu gününe gelindiğini vurgulayarak, “Üç günce savaşın 210’uncu haset. Ukrayna’nın yıkılmasını istek eden Ruslar serencam kendisine seferberlik, kapatılan sınırlar, vezneci hesaplarının bloke edilmesi ve kurtulma hapishanesi elde etmiş durumdalar. Gelişigüzel özdek plana akla yatkın değil mi? Hayatın temiz aynı ironi anlayışı var” dedi.

PUTİN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilan etti. Putin konuşmasında Rus silahlı kuvvetlerinin bin kilometreyi aşan irtibat hattında faaliyet gösterdiğini vurgulayarak, “Vakit Kaybetmeden neo-Nazi oluşumlarıyla değil, esasen kolektif Garp’nın cemi askeri makinesiyle karşı karşıyalar. Bu durumda, yüz yüze olduğumuz tehditlere karşı şu kararı almayı vacip görüyorum; Anavatanımızı, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yüklenmek, kurtarılmış topraklarda halkımızın güvenliğini ulaşmak. Defans Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın Rusya Federasyonu’nda kısmi seferberlik car ika önerisini desteklemeyi zaruri görüyorum. Yine ediyorum, bölümsel seferberlikten bahsediyoruz, yani elden şu anda yedekte bulunan vatandaşlar mecburi askerliğe bağımlı olacak ve değme şeyden önceki Silahlı Kuvvetlerde görev yapanların belli askeri uzmanlıkları ve ilgilendiren deneyimleri var” dedi.

Ayrıca Putin kısmi seferberlik kararnamesinin imzalandığını rapor ederek seferberliğin bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.

Öte yandan Putin konuşmasında Rusya’ya karşı nükleer şantajın da başlatıldığını belirterek, “Çabucak Günindi aracılığıyla motivasyon edilen ve çekirdeksel bir felaketi yıldırma fail Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin bombalanmasından değil, bir zamanda önde gelen NATO devletlerinin ara sıra üst düzey temsilcilerinin Rusya’ya alın kitle imha silahları kullanmakla ilgilendiren açıklamalarından birlikte bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın üstelik değişik kütle imha yeteneklerine sahip olduğunun altını çizen Putin, “Ara Sıra bileşenlerin NATO ülkelerininkinden daha gündeş olduğunu uyarmak isterim. ve ülkemizin arazi bütünlüğü yıldırma edilirse, Rusya’yı ve halkımızı destek olmak üzere elbette elimizdeki cümle araçları kullanacağız. Bu benzeri blöf değil” şeklinde konuştu.

Share: