Rusya münasebet bölümsel seferberlik car etti? Peskov, NATO haricinde bir seri değişik antagonist ülkeyi bel etti

Gücük Ay ayından bu yana “özel faaliyetler” adı altında Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya, aylardır sahada kemiksiz bir başarı elde edebilmiş değil. Serencam günlerde Ukrayna ordusunun cephede art arda biraz bölgede baştan hakimiyet kurduğu haberlerinin gelmesinin arkası sıra savaşta yıpranmamış ayrımsız gelişme yaşandı.

4 AYRILIKÇI BÖLGEDE REFERANDUM

Dün Ukrayna’nın doğusundaki 4 ayrılıkçı mıntıka Rusya’ya ehlîleşmek için plebisit kararı aldı. Zalim tarafı bu gelişmeyi olumlu karşılarken, BENDE ve AKARSU oylama yapılmasına çabuk cebin artık.

“BUNALTICI, RUSYA-UKRAYNA BARIŞINI İSTEMİYOR”

Rus önder Putin ise Ukrayna’daki 4 ayrılıkçı bölgenin Rusya’ya katılması amacıyla plebisit kararı almasının peşi sıra, ulusa sesleniyor. Putin, dünyanın birlikte serencam zamanlarda beklediği kabil bölümsel seferberlik zar ettiğini duyurdu. Putin, “Gün Batısı, ülkemizi bulunmayan etmeye çalışıyor. Mağrip, Rusya-Ukrayna barışını istemiyor. Bir Zamanlar SSCB’yi böldüler, deminden ayakyolu Rusya’ya geldi. Hedefimizi Donbas’ı özgürleştirmek. Yer bütünlüğümüz korumak amacıyla değme nev silahı kullanırız. Garp’ya söylüyorum, karşılık verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil” dedi.

KREMLİN SÖZCÜSÜ PESKOV SEFERBERLİK KARARININ NEDENİNİ AÇIKLADI

Günlük basın toplantısında konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kısmi seferberlik kararının illet alındığıyla ilgili soruya, “Mehabet Başkanı Vladimir Putin, hususi askeri harekat sırasında koşulların elbet değiştiğini konuşmasında anlattı. Büyüklük Başkanı, özellikle şu anda NATO’nun ve benzeri seri düşman ülkenin askeri potansiyeliyle fiilen karşı karşıya olduğumuzu söyledi” yanıtını verdi.

KARAR HANGI KADAR SÜREYLE YÜRÜRLÜKTE KALACAK?

Peskov, kısmi seferberlik kararının hangi büyüklüğünde süreyle yürürlükte kalacağına ait sorulara cevaben de, ilişkin kararnamede seçme müddet belirtilmediğinin altını çizdi.

“300 BİN KİŞİYE KADAR OLACAĞI BELİRTİLİYOR”

Peskov’a bölümsel seferberlik kararnamesinin yayınlanmayan 7. maddesi dahi soruldu. Bu maddenin hizmete hususi kullanıma bağımlı tıpkı bap olduğunu ve bu nedenle açıklayamayacağını söyleyen Peskov, “Söyleyebileceğim biricik öz, Sergey Şoygu, demecinde 300 bin kişiden bahsetti. İşte o maddede, 300 bin kişiye kadar olacağı belirtiliyor. Fakat Savunma Bakanı’nın açıkladığı kadar, biricik seferde olmayacak” ifadelerini kullandı.

MUAF OLACAK KİŞİLERİN KATEGORİLERİ YAKINDA BELİRLENECEK

Kremlin Sözcüsü, Rusya hükümetinin bölümsel seferberlikten muaf olma hakkına topluluk olacak kişilerin kategorilerini bildirme mümasil zamanda belirleyeceğini söyledi.Share: