İzmir, Denizli, Işıklı ve Manisa’da adli sene açılış törenleri yapıldı

Ege Bölgesi’ndeki adliyelerde 2022-2023 Adli Yılı açılışı nedeniyle törenler düzenlendi.

İzmir Adliyesi uğrunda yapılan törende Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, İzmir Adli Geçerlilik Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur ve İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk, yaptığı konuşmada adaletin tecellisi amacıyla fedakarca fariza işleyen hakim, müddeiumumi, avukat ve adliye personelinin kullanılmamış adli yılını kutladığını belirtti.

Adli yılın açılışında sorunların dile getirildiğini, çözüme revan yolda empatinin çok kocaman olduğunu kaydeden Öztürk, “‘Tığ avukat olsaydık hangi düşünürdük, ne yapardık’ veya avukat rüfeka için de ‘biz bilgili, müddeiumumi olsaydık ne yapardık’ diye niteleyerek düşünelim. Birbirimizi anlamaya çalışalım. Yargının anne unsurlarıyız. Birbirimizden ayrımız bulunmayan. Alay Malay çalışacağız ve bu adaletin tecellisini tedarik etmek dahi yer balaban görevimiz olacak.” dedi.

İzmir Adli Hız Doğruluk Komisyonu Başkanı Oktay Saf üstelik geçmişe bakıldığında yargısal zindelik namına çokça çok evolüsyon hatim ettiklerini belirterek, “İzmir Adliyesi özel benzeri adliye. Burada işlemek aynı imtiyaz. Çelenk koyarken Atatürk büstü altında yazan söz, ‘Hak, seçkin çeşit kuvvetin üstündedir’. Bu mottoyu aklımıza yazarak bu düsturla fariza yapalım.” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel de konuşmasında avukatların yaşadığı mesail ve hal önerileriyle ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Denizli’deki tören

Denizli Adliyesi önündeki törende ise Denizli Cumhuriyet Altını Başsavcısı Senet Bölükbaşı, Vergi Mahkemesi Başkanı Ersin Körpınar ve Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Denizli Cumhuriyet Altını Başsavcısı Bölükbaşı, konuşmasında kullanılmamış adli yılın mecmu etki teşkilatına okşayıcı olmasını diledi.

Bilge ve savcı olmanın tek kıytırık olmadığını, sorumluluklarının farkında olduklarını tabir fail Bölükbaşı, “Hiç dümdüz bire bir aksiyon yükü altında değiliz. Binlerce dosyaya nazır hakim ve müddeiumumi meslektaşlarımız var. Bunlar mazeret değil, tabiatıyla ki bunları çözmesi gereken yine bu azamet. Bu çözüm yöntemlerini de bulacaklar ve çözülecek. Tığ bilge ve savcı yerine haddinden fazla ümit içine girmeyiz, istemeyiz dahi.” diye niteleyerek konuştu.

Törene Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, Doğruluk Komisyonu Başkanı Ahmet Bulut, Pamukkale Belediye Reisi Avni Örki, Merkezefendi Şehremini Şeniz Doğan ile etki mensupları ve avukatlar katıldı.

“Vicdan sahibi hukukçular adaletin sunma balaban güvencesidir”

Manisa’de bile Adalet Sarayı Bahçesi’nde düzenlenen törende mütekellim Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Uca Büyük Yılmayan, eskimemiş adli yılın hayırlara komütatör olmasını diledi.

Yılmayan, devir süresince doğruluk ve adaletin tesisi amacıyla devletler kuran Türk milletinin, adaleti birlik vatandaşlarının bildirme tabiatıyla hakkı kendisine gördüğünü belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti üstelik bu asıl üstüne düz yazı edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘bağımsızlık, ati, özgürlük herhangi bir husus adalette vardır’ sözü cumhuriyetin mensur edildiği anlayışın özetidir. Ülkemizin birliği, varlık ve kardeşliğinin sonsuza çatışma sürmesi için arı sili, vicdan sahibi hukukçular adaletin sunu iri güvencesidir.” dedi.

Manisa Barosu Başkanı Beklenti Rona birlikte adli yılın açılışının kendileri için eke ayrımsız çağ olduğuna bel ederek, şunları söyledi:

“Bağımsız, dallı güllü ve adaletli tıpkı yargının tesisi hepimiz üzere güvencedir. Şaibe, arıza ve yanlışlıkların söylenmesi ve düzeltilmesi hakim-müddeiumumi-avukat üçlüsündeki her bir unsurun ve nihayette hepimizin görevi ve sorumluluğudur.”

Törene Manisa Türe Komisyonu Başkanı Akan Yıldız Bahtiyar, daire müdürleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Işıklı Adliyesi önünde düzenlenen törende ise Entelektüel Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Kültürlü Hak Komisyonu Başkanı Alemdar Kürşat, Entelektüel İdare Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün ve Kültürlü Baro Başkanı Anıl Majör, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törende Eker, Kürşat ve Cesim günün önemine ait konuşmalar yaptı.Share: