İznik’teki Dünya Göçkün Oyunları alanında sonuç hazırlıklar yapılıyor

Dünya Göçebe Oyunları Kodifikasyon Komitesi ve Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Ateşçi, 4. Acun Göçer Oyunları’nda katılımcıları sunma pir şekilde ağırlayıp göçkün kültürünün kattığı değerleri ati nesillere aktarmaya çalışacaklarını bildirdi.

Oyunların Kodifikasyon Komitesi Başkanlığını da örümcek Ateşçi, 29 Eylül-2 Ekim’de Bursa’nın İznik ilçesinde gerçekleştirilecek Göçer Oyunları öncesinde hazırlıkların sürdüğü alanda matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hazırlıkların bitmeme ettiğini tamlayan Ocakçı, dünyanın göçkün kültürünü alanda yansıtmaya çalışacaklarını söyledi.

Sportif faaliyetlerin yanı sıra kültürel etkinliklerin bile misafirlere gösterileceği ayrımsız düzlük tasarlandığını dile getiren Kazancı, şöyle bitmeme etti:

“Serencam uyarlamalara kaldık. Alanımızın yaklaşık yüzde 97’si tükenik diyebiliriz. 100 ülkeden yaklaşık 3 bine mümasil sportmen buraya gelecek. Konaklamaları de burada olacak. Pir İznik’imizin tezce İznik Gölü’nün yanı sıra konaklayacaklar. Misafirlerimizi Türkiye yerine, İznik yerine, Bursa namına en evire çevire şekilde ağırlayıp burada göçebe kültürünün kattığı değerleri ve o kültürün, o mirasın değerlerini gençlerimize, çocuklarımıza tanıtmaya ve aktarmaya çalışacağız. 3 anne spor dalımız var; atlı sporlar, oklu sporlar ve güreş sporları. Bunların elbette alt kırılımları var. Bizim burada yapacağımız yarışma kabilinden değerlendirecek olursak bazen ülkelerde tezce lahzada az daha bir kavait. Biz bunları tıpkısı takım usulüne çevirdik.”

Ocakçı, katılan ülke takımlarının kendi aralarında müsabakalar yapacağını ve finale kalanların özge büyüklük finalistleriyle karşılaşacağı ayrımsız turnuva olacağını anlattı.

Yüzyıllardır yapılan yağlı güreş ilkin görünmek amacıyla gayrı ülkelerde dahi tıpkı kurallarla oynanan iç donu güreşi, kuşak güreşinin birlikte yığın şeklinde Acun Göçer Oyunları’nda düzlük alacağını aktaran Kazancı, “Müsabakalarda olmayan tanıtım gayeli yapılacak haddinden fazla türlü oyunlarımız birlikte var.” dedi.

Kağan Ocakçı, oyunların düzenleneceği alana ulaşımın Bursa ve İznik merkezden ring araçlarıyla sağlanacağını, ilçenin konumu itibarıyla bir nice şişman şehrin kesişim noktasında bulunduğunu ve binlerce otoparklık alanlar düz yazı ettiklerini dile getirdi.

Oyunların enerjik yayınlarla televizyon ve internet izleyicilerine aktarılacağını belirten Ocakçı, organizasyona olimpiyat gözüyle baktıklarını ve yüzden aşkın ülkede etken yayınlanması amacıyla hazırlık yaptıklarını sözlerine ekledi.

Çocuklar amacıyla ayrı alanlar oluşturuldu

Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Başkan Vekili Abdulhadi Turus de füru özelinde etkinliğin düzenlendiği alanda çalışmalar yaptıklarını tabir etti.

Çocuklara yönelik oyunlar amacıyla Hacı Küçümseme Veli Üniversitesine ilişkin aynı enstitüsüyle çalıştıklarını anlatan Turus, şöyle konuştu:

“Bu 40 oyunu sergilerken aslında tıpkısı altyapı, kültürel nitelikleri bağdaştırma ve uluslararası eş paydayı bulabilmek amacıyla de çocuklarımızı buraya getiriyoruz. 40 oyunun yanında biz tıpkısı deneyimleme sunuyoruz. Yani burada okçuluk müsabakaları yapılırken çocuklarımızın da ok atabilmelerini sağlayacağız. Atçılık müsabakaları yapılırken, çocuklarımızın da dede binmesini sağlayacağız. Haddizatında ecdadın bu noktadaki hem başarılarını hem mazisini anlatırken bugün dahi bunların olabileceğini ve bu oyunlarla ihtimal belli başlı bağımlılıkların önüne geçebileceğimizi kanıtlamak üzere burada çokça yavaş nazik alanlara, çocukların rabıta gösterebileceği altyapılar oluşturduk.”Share: