Kars malumat | Kars’ta kazlar besiye makbuz

Kars’ta şita sofralarının vazgeçilmezi, lezzetiyle dünyaca ünlü kazlar, ittifak dönemi öncesinde besiye makbuz.

Kars’ın Susuz ilçesinde saf ortamda büyüyen kazlar, sahipleri yoluyla besiye alındı. Kars mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve sene boyunca bin tıpkısı emekle yetiştirilen kazlar, çayırlarda besleniyor. Çayırlarda beslenen kazlar, Susuz Çayı’nda yıkanıyor, barışma öncesi besileri yapılıyor.

“Kazlar kış öncesi besiye alındı”

Susuz’daki Alibaba’nın Çiftliği’nde yetişen Kars kazlarına bakıcıları gözleri üzere bakıyor. Rutin namına bakımları yapılan kazlar, kış öncesi besi alıyor.

Kazların besiye alındığını ifade fail Eren Karipoğlu, “Kesimlerine 2 ay kaldı. Şu zaman beside, arpayla besliyoruz. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yiyici kazın eti daha lezzetli oluyor. Henüz iyice oluyor. Şu dakika sabahleyin, öğlen ve akşam daim beside, yemlerini tek yarım etmiyoruz” dedi.

“Sofralara fiyatlı gelecek”

Geçen yıllarda 250 liradan satılan kazların bu yıl 400 liradan satılacağını tabir eden Karipoğlu, “Günce temizliği yapılıyor, hastalıklara karşı özlük arazimizde otlatıyoruz. Yemle gelişigüzel daha bereketli oluyor. Fiyatları 300 ile 400 liradan gider. Maliyetimiz arttı, giderlerimiz çokça, giderlere bakarak tığ de biraz üzerinde çekmek zorundayız” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan kazlar, son teşrin ayında kar yere düştükten, ayran budalası soğuğu gördükten ve kar yedikten sonra kesilecek; kesilen kazlar kurutulduktan sonraları sofralarda yerini alacak.

400 ile 500 liradan satışa sunulacak

Kars’ta şita sofralarının olmazsa olmazı olan kazların bakımı oldukça edisyon, çocuk üzere bakılan kazlar, güzeşte yıl 250 liradan satılıyordu. Bu sene ise mütezayit maliyetlerden ortalık 400 ile 500 liradan satışa sunulacak.

İlkbaharda başlayan ve sonbahara kadar beslenen kazlar, kar yağdıktan sonradan kesiliyor. Kazların kar yedikten bilahare henüz lezzetli olduğuna inanılıyor. Kars ve ilçelerinde ferah olarak sönümsüz kazlar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa üzere büyük illere gönderiliyor. Kesilerek kurutulan kazların bir kısmı kentte mevcut lokantalara, bire bir kısmı da Kars dışına satılıyor. – KARS

Share: