Kastamonu yerli haberleri | Terbiye Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Sim: Çocuklarımızın Yusufeli’nin Taşınması İçin Kurgu Olmasını İstemiyoruz

MERAM İSTANBULLU

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Artvin merkezde ve Şavşat ilçesinde bazen okulların gaz bağlantısı yapılmadığı için öğrencilerin antipatik sınıflarda ders tahsis etmek zorunda kaldığını söyledi. Yusufeli’nde öğrencilerin eskimemiş iskân yerindeki okullara taşımalı sistemle ise götürülmesine da tepki gösteren Sim, “İlçeyi kaldırmak için öğrencilerimizi ve çocuklarımızı kullanmayın. İlçenin yapı yeri halinin bitmesini beklememiz gerekiyor. Bu aceleye ve bu telaşa hangi lüzumlu var. Çocuklarımızın ilçenin taşınması amacıyla şalter olmasını istemiyoruz” dedi.

Artvin’de 2022-2023 eğitim ve talim yılı sorunlarla başladı. İl merkezinde ve Şavşat ilçesindeki gâh okulların doğal gaz bağlantısı yapılmadığı için öğrenciler antipatik sınıflarda ibret yapıyor. Yusufeli ilçesinde ise okullar, bakir yerleşim yerine kaymakamlık halkından önceki taşındı. Öğrenciler eskimemiş iskân merkezindeki okullara taşımalı sistemle götürülüp getiriliyor.

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Sim, bugün yaptığı açıklamada, eğitimde yaşanan bu sorunlara reaksiyon geldi. Sim, şunları söyledi:

“ÇOCUKLARIMIZIN İLÇENİN TAŞINMASI İÇİN MIFTAH OLMASINI İSTEMİYORUZ”

“Biliyorsunuz Yusufeli ilçemiz bu yıl eskimemiş yerleşkesine taşınacak ve yeni yerleşkesinde daha bitmemiş evler, tamamlanamayan binalar ve ilçenin bir nice yerinde henüz aksiyon makineleri ve şantiyeler bulunmaktadır. İlçenin anında taşınması üzere Milli Terbiye Müdürlüğü mektepli almak gibi tıpkı hal buldu. Bin 500 öğrenciyi transfer sistemiyle bakir yerleşkesine taşıyacaklar ve bu arada hoca arkadaşlarımıza da bire bir güruh abra ve öğrencileri taşımaktan sorumlu tutarak hakeza benzeri yönteme başvuruyorlar. Ama ailelerinden çocuklarımız lazım istemez uzaklaştırılacak ki mektepli sayımız dahi azımsanacak büyüklüğünde değil. İlçemizde bin 500 mektepli var. Evler bitmeden, tamamlanmadan okulların bitirilmiş olması, bütün olması geçişsiz. Çocuklarımızın da ailelerinden uzaklaşarak, alelhusus kim okul öncesi öğrencisi ve özel eğitim bilimi öğrencisi, ilkokul öğrencilerimizin herhangi bir devir servis ve dolmuşlarla taşınmasının beraberinde yığınla riskler ve mesail getireceğini çokça gür biliyorum. Milli Terbiye’e buradan sesleniyoruz; öğrenciyi taşımakla ilçeyi taşımayı beraber tutmayın. İlçeyi tasrif etmek amacıyla da öğrencilerimizi ve çocuklarımızı kullanmayın. İlçenin şantiye halinin bitmesini beklememiz gerekiyor. Bu aceleye ve bu telaşa ne lüzumlu var. Çocuklarımızın ilçenin taşınması üzere açkı olmasını istemiyoruz.

“ŞAVŞAT İLÇEMİZDE OKULLARIN TAMAMINDA ŞU ANDA ISINMA SORUNU YAŞIYOR”

Bilinen şita başladı, ilimize doğal gaz geldi. İlimizde bizim bildiğimiz 4 modül okulumuzda halen daha istinas sorunu var ve doğal gaz dağılmış değil. Doğrudur, önümüzdeki günlerde ihtimal dahi doğal gaz açılacak. Karadeniz Bakır İlkokulu, Vakıfbank İlkokulu, Endüstri Çığır Lisesi ve Gazi Ortaokulu ve bu okullarımıza şu anda doğal gaz verilmemiştir. Çocuklarımız soğuk sınıflarında ders harıldamak zorundadır ki bu sorunun şimdiye kadar, bu terbiye ve tedrisat yılı başladığında sorunun çözgün olması gerekiyordu. Buradan sorumlulara ve idarecilere ve mülki amirlerimize sesleniyorum. Bu sorunu tıpkısı dakika önce çözmeleri gerekiyor. Ayrıca perşembe günü Şavşat ilçemizdeydik. Şavşat ilçemizde okulların tamamında şu anda ısınma sorunu yaşıyor. Şu anda hiçbirinde doğal gaz bulunmayan. Şavşat ilçe merkezinin ilimizden biraz elan itici olduğunu biliyoruz. Sorumlu dizge sorunu birbirine alaşağı etmek zorunda kalmışlar. Konuştuğumuz mahirane arkadaşlarla, idareci arkadaşlarla görüştüğümüzde, gaz ana şirketinin ve okullarda gaz işini eden şirketlerin beyninde anlaşmazlık olduğundan bahsediyorlar. Sonuçta okulda çocuklarımızın soğuk ortamlarda, soğuk sınıflarda öğüt hizmet etmek durumunda kaldığını haddinden fazla ferah biliyoruz. ve bu sorunun bile bire bir zaman önceki çözülmesini buradan yetkililere duyuruyoruz.”

Share: