Kayseri selen! Talas’ın Sivrisinekle Mücadelesi Benzer Oldu

Talas Belediyesi yoluyla Kayseri’birlikte ilk defa ‘Yerel Yönetimlerde Vektörlerle Savaş ve Biyolojik İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı’ düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere karşı dirim bilimsel yöntemle gerçekleştirdiği muvaffakiyetli savaşım uygulamaları sair belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin birlikte, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında mütekellim Talas Belediye Başkan Yardımcısı Koray Köken, sözlerine Talas Şehremini Mustafa Yalçın’ın şehir dışındaki programından etraf katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti. Hamur, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekle aktif mücadelelerinde uyguladıkları yöntem ve elde edilen sonuçların paydaş belediyelerde uygulanmasını sağlayarak nahiye insanının bayındır etmelerini bulmak olduğunu söyledi. Asıl, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları gayrı belediyelerin da uygulamasıyla iyice amal olsun istedik. Biyolojik çıkar yol kullanımının hangi olduğu, elbet yapıldığı karşı dinleyerek dolma bilgiler adına bilimsel yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide tarım ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Dolayısıyla akıllıcasına zamanda doğru amal yaparak doğaya, toprağa erbap çıkmamız ve çevreyi çokça elan titiz korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Tığ üç yıldan bu yana artık doğayla dost, gaye zararlılara alın ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Çünkü ekosistemde gelişigüzel canlının benzeri rolü var amma ayrımsız popülasyonun artması istenmeyen olaylara kere açabiliyor. Bu popülasyonları kontrol altına alabilmek üzere doğayla arkadaş, insana yeryüzü birkaç engel veren ilaçları yeğleme etmemiz gerekiyor.” dedi. Talas Belediyesi Keyif İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, şehremaneti adına uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız biyolojik ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Ayrıca cibin tespit cihazı geliştirerek benzeri parkımızda sineklerin toplanarak yok edilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye mevrut Dirim Bilimsel Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan de sivrisineklerden bulaşıcı hastalıklarla ilgilendiren bilgiler vererek; “Dünyada bildik 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani hastalık haiz ise binin üstünde. Avrupa’de 102 garip olduğu bilinmekte ve 60’ı heybetli vektörlerden. Sivrisinekler dünyada bildirme tehlikesi soy olarak geçiyor. Üste Acun Afiyet Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise aynı günde bin 470 kişinin ölümüne kez açabildiğini açıkladı. Bu canlılar sıtma, gün batısı nil virüsü, dang humması, zika kabil bir nice hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden ahir bölümünde da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden akademisyen Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve uğraş yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci günü olan yarın ise sivrisinekle mücadelede saha yöntemleri kılgılı adına aktarılacak. – KAYSERİ

Share: