KEZ, Yunanistan’ın kalın kafalı itmesi zımnında meydana mevrut ağlatı amacıyla sormaca istedi

Avrupa Birliği (SU), Yunanistan’ın Veli Denizi’ndeki anlayışsız sevk faaliyeti nedeniyle 5’i çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği trajedinin soruşturulması gerektiğini bildirdi.

KEZ Komisyonu sözcülüğü, Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca ferasetsiz itilen çok sayıda kesintili göçmenden 2’si süt kuzusu, 3’ü çocuk ve biri karı 6 göçmenin yaşamını yitirmesiyle ilişik AA muhabirinin sorusunu cevapladı.

Can kayıpları zımnında üzüntü duyduklarını rapor fail DENIZ sözcülüğü, ” Türkiye’nin bildirdiği bu olayda olduğu kadar bu asıl trajedilerin önlenmesi amacıyla tamlık tedbirlerin alınmasının önemini hatırlatıyoruz.” ifadesini kullandı.

KEZ sözcülüğü, şunları kaydetti:

“AKARSU Komisyonu, tekraren üye ülkelere ve arama istirdat operasyonlarına katılan tamam uluslararası aktörlere çabuk ve koordinasyon süresince akıntı etmeleri ve denizde yardım isteyenlerin güvenliğinin tür olan sunma gelişmemiş sürede sağlanmasıyla ilgili yasalara uymaları çağrısında bulunmuştur.

AKARSU Komisyonu, millî makamların gerçekleri ortaya takip etmek ve yanlışların takibini yarmak üzere gelişigüzel soy suçlamayı soruşturmasını beklemektedir.”

BM birlikte aksülamel gösterdi

Mürekkep Uluslar Mülteciler Efdal Komiserliği (BMMYK) da Yunanistan asayiş güçlerinin esmer sularından ansız ittiği ağır aksak göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine reaksiyon göstermişti.

BMMYK Sözcüsü Shabia Mantoo, AA muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, “Bu birey kayıpları akseptans edilemez. Akdeniz’birlikte izinli makamların inisiyatifiyle zamanlı ve hareketli taharri kurtarma çalışmalarının acilen yeniden başlatılması gerektiğini tekrarlıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

2022’nin esasen bu yana Akdeniz ve Kuzeybatı Afrika rotaları üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 1300’den aşkın göçmenin hayatını kaybettiği bilgisini paylaşan Mantoo, “Denizde taharri ve kurtarma çalışmaları, can kayıplarını köstek olmak için nazik öneme cemaat olmakla alay malay uluslararası benzeri sorumluluktur.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca idraksiz itilen 73 düzensiz muhacir kurtarılmış, 2’si bebek, 3’ü bala ve biri karı tevessül etmek için 6 göçmenin ise donmuş bedenine ulaşılmıştı.

Yunanistan’ın kafasız itmeleri aksülamel çekiyor

Yunanistan’ın Veli Denizi’nde göçmenleri Türk kara sularına izansız itmesi ve ara sıra olaylarda yaşanan fert kayıpları uluslararası basında birlikte çok bahis edildi ve aksülamel gördü.

Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD, The Guardian kabilinden kuruluşların çalışmalarında, mankafa itmeler kanıtlarıyla ortaya koyulmuştu.

SU’nin çizik esirgeme ajansı Frontex’in dahi ansız itmelerde Yunanistan ile kasten ve sistematik namına teşrikimesai yaptığı belirtilmişti. Düşüncesiz itmelerde rolü bulunduğu gerekçesiyle eleştirilen Frontex’in Direktörü Fabrice Leggeri görevinden çekilme etmişti.

Yunanistan makamları, mankafa itmelerle ilgili arsıulusal adam hakları örgütleri, arsıulusal matbuat, siyasetçiler ve bir nice kurumun iddialarını bugüne büyüklüğünde hep reddetti.Share: