Kırkağaçlı üreticilere zeytin kasası desteği

Manisa Büyükşehir Belediyesi, zeytin üretiminde kasa kullanımının yaygınlaştırılması projesinde Kırkağaç ilçesinde üreticilere zeytin kasalarını planlı törenle konfirmasyon etti. Törende mütekellim Kırkağaç Tarım Odası Başkanı Güvenli Özarı, “Bu kadar hizmetten sonraları içimden şurası izah etmek geçti. Daha Çok Cengiz Başkanımın lakabı, ‘Çiftçi Dostu Komutan, Tarım Dostu Başbuğ, toprak sevdalısı, maraba sevdalısı bire bir Başkan’ diyorum, teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, zeytin üreticilerine 72 bin kasa desteği programında Kırkağaç ilçesinde 480 adet üreticiye 4 bin 800 adet zeytin kasasını düzenlenen törenle dağıttı. MASKİ Umumi Müdürlüğü Kırkağaç Şantiyesinde gerçekleştirilen dağıtım törenine Manisa Büyükşehir Belediyesi Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Mahir, Büyükşehir Uray Divan Üyesi Ünal Kıykaç, Kırkağaç Ekincilik Odası Başkanı Güvenli Özarı, Kırkağaç Tarım Orman Müdürü Evren Doğan, MHP İlçe Başkanı Halil Derbent, YANLIŞSIZ Fırka İlçe Başkanı Mehmet Emniyetli Güngör, Büyükşehir Belediyesi Kırkağaç Muhtarlık İşleri Müdürü Fahri Dinçer, mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.

Özarı, “Cengiz Komutan, dikici sevdalısı aynı komutan”

Zeytin kasası dağıtım töreninin küşat konuşmasını yapan Kırkağaç Kültür Odası Başkanı Emin Özarı, “Böyle aynı programda sizlerle bir arada almak bana çokça domuzuna duygular yaşattı. Büyükşehir Belediyesini çiftçilerimizin birlikte kabul etmek hizmetlerin çiftçilerimize aktarıldığını kullanmak haddinden fazla fena hâlde bire bir duygu. Manisa Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Cengiz Ergün’e selamlarımı ileterek sükût kazanmak istiyorum. Büyükşehir Belediyemizin Manisa el genelinde üreticilerimize müteveccih yapmış olduğu desteklerin bazılarını tadat etmek istiyorum. Demirci ilçesinde beş altı yerde 20 titrem kapasiteli umar makinesi doldurma deposu konulmuş, çiftçilerimiz buradan umar makinelerini dolduruyorlar. Akhisar Beyoba Mahallesinde 1746 dekar sulama alanına ehil sulama tesisinde ekonomik ömrünü dolduran 7 adet süzgeç sistemi ve 8 nüsha kumanda panosu ve 2 nüsha sayaç panosu yenilenmiş. Şehzadeler ilçesinde esasen 3 sayı sulama deposu gine ilaç makinelerinin dolumu amacıyla işlenmiş. Alaşehir ilçemizde sulama kooperatifleri için 4 adet istikşaf kuyusu küşade, değişik ilçelerde 1600 dönümlük arazinin vabeste sistemle sulanması amacıyla yüklenici firmalarla sözleşmesi imzalanmış. Henüz dahası var ama bunlar ezcümle benim seçtiklerim. Bir Ziraat Odası Başkanı kendisine içimden şunu ifade etmek geçti, Cengiz Başkanıma bu büyüklüğünde hizmetten sonra diyorum kim, daha çok Cengiz Başkanımın lakabı ‘Maraba Dostu Komutan, Tarım Dostu Komutan, yer sevdalısı, maraba sevdalısı bire bir Komutan’. O yüzden esasen teşekkür ediyorum. Bu hizmetleri sayarken mutluluğumu tefhim etmek istiyorum. Bağımlı Kırkağaç kendisine tığ hangi hizmetleri aldık. Ziraat Odası Başkanlığı kendisine Büyükşehir’den rampa istedik. Çiftçilerimiz 35 kilometre giderek, Kınık’a salçalık domates götürüyorlardı. Trafik ve fert güvenliği açısından edisyon oluyordu, hem bile müşkül bire bir işti. Demincek Kırkağaç’ımızda zat ayağımızda o zamanın bedeliyle 135 bin liralık kalburüstü tıpkısı iz taklip tahliye rampası yapıldı. Zait Alay’ın altında 5 bin dekarlık sulanamayan zeytinlik alanlarımız var. Oraya aynı sulama projesi istedik. Iyi olsunlar talebimiz işleme makbuz, fizibiliteleri yapıldı, çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir’in gündeminde. Limon Bahçesi istedik, 40 kıta tavhane verildi, Tarım Odamızın yöresel ürünleri var. Onları Azık Bankası’nda dağıtımının yapılmasını dilek ettik. Mütenevvi mahallelerimizde yetişen nohut ve fasulyelerimizi düzlük Büyükşehir, gerekseme sahibi vatandaşlarımıza Gıda Bankasında o ürünlerimizi dağıttı. HİS’ler yapıldı. Gene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e, Rustik Hizmetler Dairesi Başkanımız Yılmayan Dirayetli’ya ve ilgililere teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Hayırlı olsun dileklerini iletti

Kırkağaç Tarım Orman Müdürü Evren Doğan, “Manisa Büyükşehir Belediyesi üreticilerimize bindi verme noktasında elinden geleni yapıyor. Manisa genelinde üreticilerimize 72 bin nüsha zeytin kasası dağıtımı yapılacak. Bize bile 480 üreticimize 4800 kasa verilecek. Mecmu üreticilerimize balkı olmasını murat ediyorum, özellikle üstelik Manisa Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Cengiz Ergün’e teşekkür ediyorum. Hayırlısı olsun” diye konuştu.

Ateş Parçası, “Üreticilerimize desteğimizi sürdürüyoruz”

Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Dirayetli, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün sizlere selamlarını iletiyorum. Bugün sizlerle Büyükşehir Belediyemizin zeytin üreticilerine 72 bin nüsha kasa desteği için benzeri arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti tefhim etmek istiyorum. Bizim buradaki bir tane amacımız, sandık desteğinde olmak değil. Üreticilere 10 adet kasa verip, ayrımsız şeyleri çözdüğümüzü düşünmüyoruz. Anne amacımız vurgulamak istediğimiz bekçi, zeytin hasadında kasa kullanımını yaygınlaştırmak. Çuvalda mevcut ürünün kızışması ve bozulmasının önüne ayrılmak ve bu konudaki farkındalığı yükseltmek istiyoruz. Bu amaçla dahi âdeta üreticilerimize 20 dönümün altında zeytinliği mevcut, Maraba Araç Sistemine mukayyet olan üreticilerimize bindi olmaya çalışıyoruz. Manisa’birlikte yüzünüzü döndüğünüzde bire bir tarafınızda üzüm görürsünüz, bir tarafınızda zeytin. Biz bile üzüm üreticilerimize yaptığımız desteklerden sonraları zeytin üreticilerimize dahi hakeza benzeri destekte gezmek istedik. Kasa dağıtımlarını bitirdikten sonraları sulama kooperatiflerine yönelik borazan desteğinde bulunacağız. 9 milyon liranın üstünde benzeri envestisman bu. Etütleri işlenmiş, projesi işlenmiş 6 skor sulama havuzu için ihale hazırlıklarımız başladı. Özge ilçelerde 6 adet sondajın ihalesini yapıyoruz. Sulama sezonuna yetiştireceğiz. Bütçe ve plan dahilinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gölet yapımlarımız ve temizliklerimiz devam edecek. Büyükşehir Belediyemizin bu yıl kırsala desteği 70 milyon lira. Amme kaynaklarını faal ve bol koymak için var gücümüzle çalışıyoruz. Manisa mehabetli bire bir ekincilik şehri. Üretimin devamlılığı amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başkanımızın dahi talimatı bu yönde. Üretmezsek olmaz. Pandemi ve Rusya Ukrayna savaşı fora etmek zorunda olduğumuzu herkese tıpkı misil elan gösterdi” diye niteleyerek konuştu. Konuşmaların ardından üreticilere zeytin kasaları teyit edildi. Hatırat fotoğrafının çekilmesiyle program akıbet buldu. – MANİSA

Share: