Galibiyet Ultra Maratonu, Kocatepe’den başladı

Iri Zafer’in 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen Yengi Ultra Maratonu, Kocatepe Anıtı’ndan başladı.

Nef Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Itır Yılmayan, Galibiyet Ultra Maratonu’nun başlangıcındaki törende, bir ulusun baştan doğuşunun ve zaferle sonuçlanan mücadelenin başladığı bu topraklarda bulunmanın çok iri ayrımsız hava olduğunu belirtti.

Milli savaşım ruhundaki fideist, gücü ve azmi hatırlatmayı hedefleyen ve geleceğin sorumluluğunu taşıyan ultra maratonun, Nef Vakfı aracılığı ile martir ve gazi çocuklarının eğitimine da destek olacağını dile getiren Yılmayan, “Aldığımız rastgele nefesin kıymetinden esin alarak kurduğumuz Nef Vakfı kendisine, bu vatana ve geleceğimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Nazik Galebe’in 100. Yılı vesilesiyle düzenlediğimiz Utku Ultra Maratonu’nda gelişigüzel koşarak, eren kahramanları selamlamak, onların gücünü, inancını, bağlanak ve el birliği bilincini hatırlatmak ve yaşatmak istiyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Kocatepe’den başlayan, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu ve İzmir-İnciraltı güzergahında devam edecek Yengi Ultra Maratonu’nun 7,5 kilometre süren halk etabı Agah Görgülü Şehitliği’nde tamamlandı.

6 bölüm sürecek ultra maraton boyunca koşucular, rota üstünde Sancaktar Mehmet, cepheye mermi haiz Zehra Ana, Halime Çavuş ve Çoban İsmail’in önünde 100 sene öncesinin milli uğraş azmini ve imkansızlıklarını külah eden çadırlarda konaklayacak.

Galebe Ultra Maratonu, 4 Eylül ilişki haset İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek.

Share: