Kırşehir’de 16 yıl ilk öldürülmüş engellinin cinayet zanlısı tutuklandı

Kırşehir’üstelik 16 yıl geçmiş öldürülerek toprağa gömülen engelli Ululuk Fırat’ın katil zanlısı jandarmanın kurduğu hususi takım yoluyla yakalandı.

İl Kurnaz Komutanlığı ekipleri, 2006 yılında Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde kaybolan ve 2008 yılında Çiçekdağı ilçesi Harmanpınar köyü kırsalında cesedi kâin Fırat’ın acımasız zanlısının yakalanması için özel ekiple baştan düzentileme başlattı.

Soruşturmayı genişleten ve çok sayıda kişinin ifadesini kayran kadro, kısaca bire bir almanak çalışmanın böylecene olayın failinin A.A. (51) olduğunu belirleme etti.

Ankara’da yaşadığı belirlenen A.A, bu ildeki ekiplerle ortak say sonucu gözaltına alındı.

Çiçekdağı İlçe Uyanık Komutanlığındaki sorgusunun ardından Yozgat’ın Yerköy Adliyesi’ne irsal edilen karanlık tutuklandı.

Zanlının tutuklanmasının ardından AA muhabirine izah yapan maktulün ağabeyi Ahmet Fırat, Almanya’dan yurda dönen mânialı kardeşinin 16 sene önceki evinden ekmek kabul etmek için çıktıktan sonra tıpkısı daha dönemediğini söyledi.

Her yerde aramalarına karşın kardeşini bulamadıklarını anlatan Fırat, şunları kaydetti:

“Hangi yaptıysak bulamadık. Resmi makamlara zayi ve şikayet dilekçelerimizi ilettik. Türk adaletinden ümidimizi on paralık kesmedik, bütün güvendik. Zaman de alp jandarmamızın verdiği mücadele sonucu fail bulunmuş oldu. Ölen vurdumduymaz gelmese bile sunma azından 16 yıl bilahare katilin yakalanması hepimizin bire bir nebze olsa acısını hafifletti. Dilerim Allah’tan müstahak olduğu cezayı bulur.”

Olayın geçmişi

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde, 2008 yılında Harmanpınar köyü kırsalında köpeklerin yönlendirmesiyle güdücü, teşrih haline gelmiş toprağa batmış vaziyette bir ayvaz cesedi bulmuştu. Cingöz nezaretinde çıkarılan ceset Ankara Adli Tababet Kurumu’na gönderilmişti. Bacağındaki engelden yola çıkılarak yapılan çalışmalar ve alınan DNA örneklerinin incelenmesiyle cesedin, 2006 yılında Yozgat’ın Şefaatli ilçesinden kaybolan Ihtişam Fırat’a ilgilendiren olduğu belirlenmişti.Share: