Kosova’da 1999’da martir düşen Türk askeri anıldı

Kosova’üstelik, NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) kapsamındaki görevi başında 1999 yılında mayın kontrol sırasında şehit düşen Astsubay Başçavuş Hüseyin Kutlu’nun ölümünün 23. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Başkent Priştine’bile düzenlenen törene, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Davet Sakar, Türk Sahne Heyeti Başkan Vekili Emrah Börekçi’nin yanında değişik ülkelerden KFOR bünyesinde fariza özne askerler katıldı.

Mehaj ve Sakar, şehit Hüseyin Kutlu’nun Priştine’deki KFOR Merkezi’nde mevcut anıtına çelenk bırakırken, katılımcılar tıpkısı dakikalık korku duruşunda bulundu.

Türk Katakulli Heyeti Başbuğ Vekili Börekçi, burası yaptığı konuşmada, hayatını bu topraklar için feda eden Türk askerinin ihtifal töreninde bulunmaktan değer duyduğunu söyledi.

Börekçi, “Bu ülkeye yönelik adanmışlığından çevre Hümayun’nun zaman olduğu gibi gelecekte birlikte takkadak Türk halkı eliyle değil KFOR askerleri ve Kosova halkı vasıtasıyla bile anılacağını cazip bildirmek isterim.” diye konuştu.

Büyükelçi Sakar da KFOR’un 1999 yılından beri Kosova’daki varlığının az çok makro olduğunu belirterek, bu kapsamda Türk askerlerinin de yardım sağladığının altını çizdi.

Kutlu’yu, yaptığı fedakarlıktan kıran adlandırmak istediklerini vurgulayan Sakar, “Çeri Hüseyin Kutlu’nun korkusuz fedakarlığı, Kosova’dahi hazar ve istikrarın isteklendirme edilmesini tamamen destekleyerek NATO’nın önde gelen ayrımsız üyesi ve KFOR hizmetine büyük ulama sağlayıcı birisi yerine herhangi bir ahit takdir edilecektir.” dedi.

1963 yılında Eskişehir’birlikte dünyaya mevrut Mutlu, 22 Ilkgüz 1999’bile Dragaş bölgesinde ayrımsız patlayıcıyı aylak arkaç getirmeye çalışırken meydana gelen patlama sonucu şehit olmuştu.Share: