Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente dominant ve taşma uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin şimal, bağırsak ve şark kesimlerinin parçalı ve vadi düzlük haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğu su, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil kalkışmak amacıyla fasılalı sağanak ve kayran vadi asuman gürültülü bora yağışlı, değişik yerlerin beş altı bulutlu ve bariz geçeceği tahmin ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 diyar için soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarı verildi.

YEĞIN VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gitgide Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik adına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek karşıt şartlara alın (şappadak başat, taşkın, yıldırım, yağmur simultane akva rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişik gösterişli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tutum edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, edimsel meteorolojik koşullar ve tahminlerin izleme edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “gizil ateş durumu”na meni ediyor. Anlayış edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler üzerine dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: