Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan kırcı hayatı kontra yönde etkiledi

Kıyamet ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa üzere çevrim ortamında ve akşam saatlerinde sağlam yağmur uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde aktif olması beklenen sağlam yağışlara ilgili, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın cenup ve batısı ile Yıldız Veli’bile görülecek sağanak ve gök curcunalı bora yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’üstelik kuvvetli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında vadi saha çokça kuvvetli olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BOĞANAK, 4 İLDE DOLU YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların peşi sıra güçlü çokça ilde sağanak yağmur etkin oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’birlikte bora yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’dahi ise su baskınlarının yanında meşgul yağışları birlikte hayatı inatçı etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’dahi zaman saat 16.00 sıralarında enerjik olan bora yağış yurttaşlara el anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını bile akarsu bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla kirci olduğu anların kayran aldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Yurttaşların şifahane içerisinde su kirci koridorlarda zorlukla yürüdüğü görüldü. Yağış nedeniyle trafikte birlikte aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MEŞBU VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi tarafından bugün amacıyla meşbu ve gök gürültülü boğanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve kasaba ilçelerinde saat 15.00 sıralarında boğanak yağmur başladı. Komple ile karışık kısaca 1 saat etken olan bora dolayısıyla cadde ve sokaklar baran sularıyla doldu. Akarsu birikintileri zımnında sürücüler yumruk anlar yaşadı. Yağmuru cadde üzerinde yakalanan vatandaşlar ise sığınmak üzere saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde birlikte canlı olan sağanak ve kirci yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya cebin önlemler aldı. Kırıcı yağan yağmur sebebiyle çokça sayıda ev ve aksiyon yerinin temel taşı katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak kontra durumlara karşı hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA YOĞUN YAĞIŞI

Bursa site merkezinde öğle saatlerinde öğle saatlerinden itibaren saha yer gök gürültülü boğanak hareketli olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin faziletkâr rakımdaki mahallelerine yoğun yağdı. Keles’te ceviz büyüklüğünde yağan mahmul hayatı karşıt etkiledi. Aynı vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Meşgul, ekincilik arazilerine bile beis verdi. Eskişehir Havza Tahmin ve Er Ihtar Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’üstelik metrekareye saatte 75 kilogram yağış düşmesi bekleniyor. Gök gürültülü boğanak yağış dolayısıyla oluşabilecek hâkim ve su baskınlarına alın hem Bursa Valiliği hem bile Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Eskişehir Taşı, içtimai iletişim araçları hesaplarından vatandaşları tetik olmaları üzerine uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının kesim tarihi bu akşam yarısına kadardı, fakat Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden ikinci tıpkısı uyartı daha geldi. Bursa için ferda saat 23.00’a büyüklüğünde sağlam yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE KOMPLE VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’bile muhtemel yağış Ezine ilçesinde enerjik oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla gelişigüzel yağmur başladı. Yağmurun ardından dahi meşgul yağdı. Camlara vuran kirci taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Bora dolayısıyla ara sıra caddelerde su birikintileri oluştu. Gerçekten Sanayi Sitesi’nde da sokaklar suyla doldu. Fırtına nedeniyle gâh ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Kırılan ongun dalları bile gine ekipler eliyle toplandı.

MANİSA’DA YOĞUN VE YAĞMUR NEDENİYLE PRES ANLAR YAŞANDI

Meteoroloji aracılığıyla bugün amacıyla kirci ve gök patırtılı boğanak yağmur uyarısı yapılan Manisa’nın gestalt ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’üstelik saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Mahmul ile anlaşılmaz tahminî 1 saat çalışkan olan bora dolayısıyla cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen kara önünde sürücüler bazı bazı ilerlemekte rehavet çekti. Yağmura tedariksiz yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar pres anlar yaşadı.Bire Bir esnafın çöpler nedeniyle tıkanan mazgalı yoluyla açmaya çalıştığı görüldü. Şehremaneti ekipleri ana yol ve sokaklarda kovanlık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte aktif olan sağanak günlük yaşamı ve trafiği ters etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, sadık yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Padişah Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar önünde bunaltıcı akarsu birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Sebep Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde kâh karı ve iş yerlerine su bastı. İl Itimat Müdürlüğü’ne vabeste gidiş geliş ekipleri, yolda kalan araçlar zımnında Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER KÜME KURDU

Kütahya şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde tehlikeli yağışın arkası sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi amacıyla bir nice noktaya grup kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Nahiye Anlayış ve Er Ihtar Merkezi’den yapılan açıklamada da “Akva yağışlar beklendiğinden vehleten dominant, seylap, saika, evcil kirci yağışı ve yağış takkadak kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonradan apansızın bastıran acı yağmur hayatı inatçı yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde tahminî noksan saat etkili olan yağış zımnında esas yollar ile bazen sülale ve aksiyon yerlerinde su baskınları yaşandı. Dangadak bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan kâh sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üstünde kâin Çözme Kavşağı olarak aşina güreşçi köprüsü altında oluşan akarsu birikintisinde çevrili kaldı. Çevrili artan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye aracı ekipleri, mevrut ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı ocak ve iş yerlerine bile anına engelleme etti. Merkezefendi ilçesinin bazen bölümlerinin akarsu baskınlarıyla savaş ettiği anlarda ise şehir merkezinin yanı sıra Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi bitmeme etti. Yaşanan su baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli hamam tıpkı yaz gününde otopark ve sokaklara atak etti.

MUĞLA’DA SAĞANAK YAĞIŞ DIRIMLIK SURATSIZ ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde dönme ortasında başlayan ve kent merkezinde faal olan boğanak yağmur, kırsalda üstelik hayatı menfi etkilendi. Milas üzere bugün ve erte amacıyla asuman ses bora yağmur uyarısı yapılırken; asuman curcunalı sağanak yağışa alın tetik olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda anide sel, feyezan, saika, domestik kirci yağışı ve yağmur takkadak sağlam rüzgar, hortum oluşma riski kadar olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te diyar merkezinde kestirmece 1 saat süren boğanak, gâh binaların bodrumlarında su baskınlarına sefer açtı. Boğanak kâh mahallelerde zindelik kesintilerine bozukluk oldu. Su birikintilerinden geçmeye müteharrik gâh araçlar arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri kent içi ve şehirler arası yağız yollarında trafikte aksamalara neden oldu. Bir Nice güdücü araçlarını iltica etmek amacıyla çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Trafik ekipleri da kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması için emek yürütüyor. Site merkezinde hassas dikme dalları nedeniyle ulaşımda arıza meydana geldi.Share: