Nevşehir’de kurulacak CAMEKÂN OSB’de almanak 40 bin titrem sebze yetiştirilecek

Ekincilik ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde kurulacak Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas Limonluk Tevhit Uran Bölgesi’nde (MERDIVEN OSB) yılda 40 bin titrem yaş sebze üretilecek.

Şifalı suları ve termal kaplıcalarıyla tanıdık Kozaklı, ekincilik alanında de marka olma yolunda ilerliyor.

2019 yılında 11. Kalkınma Planı kapsamında yatırım programına alınan ilçedeki CAMEKÂN OSB için madun ve üstyapı çalışmaları ati günlerde başlayacak.

1 milyon 352 bin metrekarelik alanda kurulacak 40 serada, ilk etapta 1500 sevimli istihdam edilecek.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AA muhabirine, güzeşte sene mart ayında yapılabilirlik çalışmalarının tamamlandığı alanın havza ve ülke ekonomisine yardım sağlayacağını söyledi.

Nevşehir’in bir nice güzelliği ve zenginliği barındıran nadide şehirlerden olduğunu dile getiren Becel, kentin bundan ahir süreçte turizmin birlikte tarımda birlikte kortej sahibi olacağını ifade etti.

LIMON BAHÇESI OSB’birlikte ağırlıklı adına kadınların istihdam edileceğini tamlayan Becel, şöyle konuştu:

“Nevşehir, peribacaları, düzlük altı şehirleri, kayadan oyma depolarıyla turizmin gözde şehirlerinden biri. Gerçekleşecek olan yatırımla esasta sadece turizmde var olmadığını bir zamanda tarımda da güç bir huzur olduğunu tanıtlama şansına eş olacak. Hem bölgemiz hem birlikte ülkemiz üzere sonuç kademe makro olan yaş sebze istihsal merkezi olacak. Alelhusus domates üretimi açısından balaban bir rezerve eş olacağımıza inanıyoruz. Yılda 40 bin titrem kapasiteli istihsal yapılabilecek 40 serayı içeriyor, sonraki süreçte tevessü sahası bile mevcut. Buradaki 40 seranın büyüklüğü 25 bin ila 50 bin metrekare ortada olacak.”

“Envestisman başlamadan müteşebbisler başvurdu”

Kozaklı Şehremini Akif Kabukcuoğlu bile envestisman alanında çalışmalara daha başlanmadan çok sayıda müteşebbisin başvuruda bulunduğunu söyledi.

LIMONLUK OSB’nin ilçeleri adına memnuniyet donör olduğunu dile getiren Kabukcuoğlu, “Altyapısı hazırlanıp önümüzdeki sene faaliyete geçecek. İlçemize, şehrimize ve ülkemize çokça şişman eklenmiş değer sağlayacak. İlçemizde elektrik sürdüren seralarda üretilen domateslerin yüzde 99’u yetersiz dışına gidiyor. Çok nitelikli domates yetişiyor. Gelişigüzel hafta belediyemizi yıpranmamış yatırımcılar ziyaret ediyor. Yüzlerce yatırımcı hazır bekliyor.” dedi.

İlçe halkı yatırımın gerçekleşmesini heyecanla bekliyor

İlçe sakinlerinden Yüce Kişizade bile “Kozaklı, barhana veren bire bir ilçeydi. LIMON BAHÇESI OSB’nin açılmasıyla yeniden kafile alacak. Şu anda Kozaklı’birlikte termal akarsu elden otellerde ve ısıtmada kullanılıyor. Demincek tarımda birlikte kullanılacak. LIMON BAHÇESI OSB’nin açılmasıyla gençlerin istihdamı açısından dışarıya bağımlı kalmayacağız.” ifadelerini kullandı.Share: