Nilüfer Şehremini Erdem’den İklim Değişikliğiyle Uğraş Çağrısı

Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Fazilet, mihman olduğu Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül kocaoğlan toplantısında Nilüfer Belediyesi’nin Ekincilik Yılı, Besin Yılı ve İklim Yılı’nda yaptığı çalışmaları paylaştı. Pandemiyle birlikte ekincilik ve gıdanın öneminin imdi anlaşıldığını belirten Başbuğ Fazilet, abuhava değişikliğiyle mücadele için da “Erte değil, süratle demin” çağrısında bulundu.

Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül kocaoğlan toplantısına konuşmacı yerine nida edilen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, göreve geldiğinden bu yana yapılan çalışmaları ve projeleri  paylaştı. Bursa Yeşil Lions Kulübü Çevrim Başkanı Ahmet Aydın, üyeler ve davetlilerin yer aldığı toplantıda Başkan Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi adına Tarım Yılı, Gıda Yılı ve  İklim Yılı’nda  gerçekleştirdikleri proje ve çalışmaları uzun bir şekilde anlattı.

2019 yılında göreve geldiklerinde temas yıl bir temayı hedeflediklerini belirten Nilüfer Şehremini Toygar Yiğitlik, çalışmaları dahi bu doğrultuda sürdürdüklerini söyledi. 2020 yılını Tarım Yılı, 2021 yılını Besin Yılı ve 2022 yılını üstelik İklim Yılı namına car ettiklerini hatırlatan Başkan Yiğitlik, “Pandemi sürecinin yaşanmasıyla birlikte tarım ve gıdanın önemi haddinden fazla daha gür anlaşıldı. Tığ bile, ne büyüklüğünde akıllıca bire bir hareket yaptığımızı gördük” dedi.

Nilüfer’de belediyecilik anlayışının yemeden içmeden enfrastrüktür ve asfalt çalışmalarından oluşmadığına özen calip Komutan Turgay Yiğitlik, “Bütün canlıları yakından ait bu zümre konularda icraat yaparak, farkındalık ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Bir insanın yaşamaktan sağlık alacağı kent rekzetmek amacıyla bugüne kadar şişman ceht sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Yiğitlik, “Eski bölüm Nilüfer Belediye Reisi Mustafa Bozbey ile birlikte 3 dönme boyunca çalıştık. Odağımızda geçmiş adam vardı. İnsanları mutlu etme peşinde koştuk. Sloganımız üstelik ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ oldu. Herkesin benimsediği benzeri sav söz oldu bu. Bunun birlikte kültürel ve sportif anlamda çalışmalarımızı yapıyoruz. Bursa’nın firez, laf, spor aktiviteleri konusunda yer okkalı ve arz bereketli aşina kent haline geldik. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız çalgı festivali, Türkiye’dahi şişman ses getirdi. Yaptığımız çalışmalar böylelikle Nilüfer, insanca gelişmişlik endeksinde Türkiye’dahi 8. sırada düzlük aldı” dedi.

Konfedere Milletler’in araştırmasına bakarak abuhava değişikliği sebebinin yüzdelik 95 herif kaynaklı olduğunu tamlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Yiğitlik, son 100 yıl içinde dünyanın hızlı aynı şekilde kirletildiğine ve bu neslin, dünyayı giderici bir tohum adına anılacağına dikkat çekti. Başkan Yiğitlik, şöyle devam etti:

“Bizim neslimiz, kendi hataları yüzünden dünyayı bu arkaç getirdi. Bizden sonraki nesiller tarafından, dünyayı dindiren bire bir nesil kendisine anılmasını sağlayacağız. Sonuç 100 yıl ortamında acun bu kadar acul benzeri şekilde kirletildi. Bu tezce giderse, 50 sene ahir sonuçları anlayış üstelik edemiyorum. Yaşam kaynaklarına ulaşamayabiliriz, şişman felaketlerle karşı karşıya gelebiliriz. Bunun yaşanmaması için abuhava üzere tezce şimdi diyoruz.”

Nilüfer Belediyesi’nin İklim Değişikliğine Uyuma Yönelik Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalayan geçmiş belediyelerden biri olduğunun altını çizen Komutan Turgay Fazilet, şunları söyledi:

“Kentteki karbondioksit salımını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptık ve imzaladığımız Başkanlar Sözleşmesi kapsamında 2030 yılına büyüklüğünde bu oranı yüzde 40 azaltmayı üstlenme ettik. Kenti kapatan tıpkısı uran bölgeleriyle cebin karşıyayız. Bunların bazıları da habersizce namına mamul sonrasında planlamaya alınmış. Bunların salımlarıyla, deşarjlarıyla cenk veriyoruz. Bu konuda izin bakanlıkta. Nilüfer Çayı’nın temizliğiyle ilgili uğraş ediyoruz. Nilüfer Çayı’nın  çıktığı yerde balık tutulurken, Nilüfer’den çıktığı içtima sonrasında o yıl ne uzanım modaysa, Nilüfer Çayı üstelik o damga akıyor. Yıllardır bire bir yetkili maatteessüf hal bulamadı. Yeni tıpkı kayran, sanayi bölgesi yapılıyor ama bilcümle yıpranmamış birilerine pazarlanıyor. Kentin içindekileri oraya taşınmıyor.”

Lionslarla alay malay kebir işlere imza attıklarını tamlayan Başkan Erdem, Nilüfer Belediyesi Lions & Ercan Dikencik Alzheimer Hasta Mihman Evi ile Onko-Day Sökel Mihman Evi’nin haddinden fazla majör projeler olduğunu söyledi.

Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Fazilet, katılımcıların sorularını de yanıtladı. Konuşmasının peşi sıra Bursa Yeşil Lions Kulübü Başkanı Ahmet Kültürlü, Nilüfer Şehremini Turgay Yiğitlik’e teşekkürname ederek belge verdi.

Share: