Putin’den gerilimi artıracak adım! Avrupa’nın sunu nazik santralini Ukrayna’dan alıp Moskof mülkiyetine karışma etti

Rusya, Ukrayna’da ayrılıkçı bölgelerde yapılan plebisit sonrası Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson’u bağlama etti. Putin, imzaladığı kararname ile Ukrayna toprağı olan bu 4 bölgenin Rusya’ya dahil olduğunu açıkladı.

UKRAYNA SALDIRIYA GEÇTİ

Rusya’nın bu hamlesi sonrası Ukrayna ordusu harekete geçti. Rusya’nın kontrolünde olan bölgelere müteveccih saldırıya sabık Ukrayna, önceki yerine mühim önemi olan Lyman kentini Ruslardan et kafalı aldı. Saldırıya devam eden Ukrayna, Herson bölgesinde 4, Harkiv bölgesinde de bire bir yerleşim birimini Ruslardan temizledi.

PUTİN’DEN GERİLİMİ ARTIRACAK KARARNAME

Aylardır süren savaşta şiddetin dozu artarken, Putin’den gerilimi artıracak tıpkısı hamle daha geldi. Moskof reis, Avrupa’nın sunma büyüğü olan Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin Moskof mülkiyetine geçirilmesine müteveccih kararname imzaladı.

ÇAKER KESENİN AĞZINI AÇTI

Öte yandan savaşın esasen beri Ukrayna’ya askeri teçhizat ve maddi yardımda kâin BENDE, Ukrayna’nın saldırıta geçerek serencam almasının peşi sıra kesenin ağzını benzeri misil elan açtı. BENDE’nin tek ahit Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki ilhakını tanımayacağının altını çizen Biden, BENDE’nin Ukrayna’ya yardımlarını herhangi bir antlaşma sürdüreceğini belirterek, bu ülkeye müteveccih 625 milyon dolarlık bakir güvenlik yardımlarını açıkladı.

YARDIM PAKETİNİN İÇERİSİNDE NELER VAR?

SÖZ KONUSU müzaheret paketinde HIMARS çokça namlulu bazuka füzeleri, bütünüyle sitemleri karışma silahlar ve askeri mühimmatlar olduğunu vurgulayan Biden, Rusya’nın putrel çabalarına destek verenlere müteveccih anif yaptırımlara her ahit amade olduklarını kaydetti.

Share: