Refakatsiz kardeşler annelerine kavuştu

DEPREMDE enkazdan gaileli kurtarılarak Ankara’ya irsal edilen refakatsiz çocuklardan Muhammed (5) ve Oğan Misto (13) kardeşler, Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çalışmasıyla, Denizli’deki kardeşinin yanına yerleştiği belirleme edilen annesine kavuşturuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak; Ahlem Misto, eşi ve çocuklarıyla alay malay, Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremde kentte oturdukları bina yıkılınca enkaz altında kaldı. Temel ve çocukları dertli çıkarılırken, ağababa hayatını kaybetti. Muhammed ve Ilah Misto kardeşler, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne atıf edilerek, tedavi altına alındı.

ANNE, ÇOCUKLARINA KAVUŞTURefakatsiz ayrıntılar ortada mevcut Misto kardeşlerin yakınlarının bulunması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca mesai başlatıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda ana Ahlem Misto’nun, Sazak Şehir Hastanesi’ndeki tedavisinin arkası sıra Denizli’deki kardeşinin yanına yerleştiği belirlendi. Yapılan tespitlerin ardından Muhammed ve Halik Misto kardeşler, Ankara Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri eliyle Denizli’ye götürülerek annelerine konfirmasyon edildi. Anne Yaradan Misto, çocuklarına sarılarak yaş döktü.’REFAKATSİZ ÇOCUKLARIMIZ BÜZÜK İÇİNDE’

Ankara Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen hareket sonucu refakatsiz çocuk kendisine belirleme edilen, 112 Evgin Servisle Ankara Bilkent Kent Hastanesi’ne getirilen çocuklarımız cesaret içerisinde. Refakatsiz adına mevrut çocuklarımızı hastanede fariza işleyen iz elemanlarımız eliyle ailelerinin belirleme çalışmaları yapıldı. Ailelerinin tayin çalışmaları yine SOYBİS üzerinden, MERNİS ve Milli Yetişek Bakanlığı’nın sistemi üzerinden tespitleri, kayıtları çocukların ifadeleri ile eşleştirildi. Bu eşleştirme sonucunda bugün iki çocuğumuzu annesi ile buluşturduk” dedi.

Share: