Rusya

Şubat ayından bu yana “özel ameliyat” adı altında Ukrayna topraklarını engelleme fail Rusya, aylardır sahada kemiksiz aynı sükse elde edebilmiş değil. Serencam günlerde Ukrayna ordusunun cephede art arda beş altı bölgede yeniden hakimiyet kurduğu haberlerinin gelmesinin peşi sıra savaşta yeni bir evolüsyon yaşandı.

REFERANDUM KARARI ALDILAR

Dün Ukrayna’nın doğusundaki 4 ayrılıkçı bölge Rusya’ya atmak amacıyla halk oylaması kararı aldı. Rus tarafı bu gelişmeyi müspet karşılarken, KÖLE ve DENIZ oylama yapılmasına çapkın alın bundan sonra.

“AĞIRBAŞLI ÜLKEMİZİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Moskof şef Putin ise Ukrayna’daki 4 ayrılıkçı bölgenin Rusya’ya katılması için plebisit kararı almasının ardından, ulusa sesleniyor. Putin, dünyanın da akıbet zamanlarda beklediği üzere kısmi seferberlik zar ettiğini duyurdu. Putin, “Mağrip, ülkemizi yok etmeye çalışıyor. Mağrip, Rusya-Ukrayna barışını istemiyor. Vaktiyle SSCB’yi böldüler, şimdi koridor Rusya’ya geldi. Hedefimizi Donbas’ı özgürleştirmek. Toprak bütünlüğümüz destek olmak üzere her cins silahı kullanırız. Gün Batısı’ya söylüyorum, yanıt verecek çokça sayıda silahımız var. Bu kurusıkı değil.” dedi.

Putin antrparantez; Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’birlikte düzenlenecek “Rusya’ya katılma” referandumunu destekleyeceklerini söyledi.

“300 BİN YEDEK ÇERI ÇAĞIRACAĞIZ”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Zalim askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Şoygu antrparantez “Seferberlik kapsamında mecmu 300 bin sakinma çeri çağıracağız” ifadelerini kullandı.

RUSYA’DA SEFERBERLİKTEN KAÇMANIN CEZASI ARTIRILDI

Rusya’de askeri seferberlik görevinden kaçanlar amacıyla kodes cezasının artırılmasına müteveccih yasa tasarısı, Moskof parlamentosunun zir kanadı Duma’dan geçti. Duma’birlikte kabul edilen kanun tasarısıyla muhtelif tebeddülat yapılan tasarıya göre, antagonist ordusuna gönüllü bire bir şekilde konfirmasyon olan askerlere 10 yıl, savaşta çapul yapanlara 15 sene kodes cezası verilebilecek. Seferberlik bir zamanlar askeri görevden kaçmanın mahbes cezası dahi 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.Share: