Şanlıurfa’da mızrap çürümesi bulanan sayrı artroskopisi işlemiyle tedavi edildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde mızrap çürümesi mevcut hastaya, kural artroskopisi işlemi uygulanarak tedavisi gerçekleştirildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, bire bir müddet önce hastaneye başvuran mızrap erimesi ve enfeksiyonu kâin 39 yaşındaki Abdülkadir Biçer, Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay yoluyla muayene edildi. Yapılan kontrollerinin ardından Biçer, bölgede ilk kez taban artroskopisi işlemi uygulanarak tedavisi yapıldı.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Prof. Dr. Altay, Harran Üniversitesi Hastanesi ortopedi kliniği kendisine 25 yılı çok hem Şanlıurfa’ya hem da bölgeye hizmet verdiklerini söyledi.

Artroskopik yönteminin az merkezlerde yapıldığına özen calip Altaş, “Kaide eklemi amacıyla yapılan artroskopik cerrahi yaklaşım son birkaç sene içerisinde dünyada gelişmeye başlamış ve ülkemizde bile vakit kaybetmeden 3 nazik kentte kısıtlı sayıda meri ayaklık eklemine alıcı sebebiyle girilerek eklemi açmadan yapılan cerrahi benzeri yaklaşımdır. Kliniğimizde aldığımız eskimemiş cihazların bile desteğiyle alay malay kaide eklemine artroskopik cerrahi yaklaşım uygulamamız hem bölgemiz hem bile ilimiz amacıyla korkulu bire bir ehemmiyet taşımaktadır. Bu evvel vakamızda eklem içerisinde enfeksiyon ve mızrap çürümesine ilişkin sorunları olan hastamıza kapalı yöntemle engelleme ederek vacip işlemleri tamamladık. Hastamız üstelik az çok rahatladığını ve klinik olarak yoğun kâr gördüğünü bizlere ifade etti. Ayaklık artroskopisi ağır sıklet bire bir deneyim repertuvar teknolojik altyapı ve kol isteyen bir çalışmadır bu iş amacıyla ortopedik cerrahi anestezi asistan abla ve personellerinden oluşan kısaca 20 nefis ayrımsız ekiple hazırlıklarımızı ve işlemlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizde bakir başlayan ve Ankara’nın doğusunda henüz uygulanmayan bu sistemin Şanlıurfa Harran Üniversitesi araştırı Uygulama Hastanesi ortopedi kliniğinde başlatılmış olması hepimiz açısından hava donör bire bir gelişmedir. Emeği güzeşte herkese teşekkür buyurmak istiyorum.” diye konuştu.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan bile gerçekleştirilen bu otama yöntemini bölgede ilk defa uygulamanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay’ı ve ekibini kutlama eden Kırhan, “Batıdaki büyükşehirlerin ardından şarki ve güneydoğuda ilk kez Harran Üniversitesi Hastanesinde bir ayaklık artroskopisi yöntemiyle otama gerçekleştirdik. Biz vatandaşlarımıza bildirme dolgunca otama imkanlarını sağlamanın yanı sıra bölgenin ihtiyaçlarını bile karşılayacak ayrımlı yöntemlere de imza atmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: