Senelerce kalp rahatsızlığıyla savaş etti, şimdi hekim koyulmak istiyor

Yıllarca kalp rahatsızlığıyla savaşım etti, demin doktor atılmak istiyor

Ihtisas hastaydı demin hekim olmak istiyor: “İnsanların sağlığını tashih etmek kabilinden iyicene benzeri özdek yok”

İSTANBUL – Bayağı yaşlardan itibaren sıklıkla his çarpıntısı, bezginlik kabilinden sorunlar hayatiyetli sonrasında his yetmezliği geliştiği öğrenilen 19 yaşındaki İbrahim Atakan Akkuş’a üç boyutlu haritalama yöntemiyle otama uygulandı. Darülfünun sınavına hazırlanan ve doktor görünmek istediğini söyleyen Atmaca, “Problemlerim çocukluktan geliyordu, sonradan ilerlemeye başladı. Ayrıksı hastanelere gitmiştim, bulamadılar. Koşuyolu’ndaki cerrahi müdahale sonrasında çarpıntılarım azaldı. Hedefimde diş hekimliği var; inşallah kazanacağım, insanların sağlığını yöneltmek üzere evire çevire tıpkısı öz yok” dedi.

Erzincan’bile tüvana İbrahim Atakan Atmaca, aşağılık yaşlardan itibaren kalp çarpıntısı, usanç kadar belirtileri nedeniyle teessürat yaşadı. Edinilen bilgiye göre yıllar içerisinde birçok nöbet doktora giden gencin rahatsızlığı giderilemezken bugün 19 yaşına mevrut Akkuş, Koşuyolu Yüksek İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi’hangi başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde kalbinde dizem bozukluğu ve buna sınırlı kalp yetmezliği olduğu rapor dilerek zinde için hızla işlemlere başlandı. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdülkadir Aptal ve ekibi vasıtasıyla hastaya 3 boyutlu haritalamayla ablasyon tedavisi uygulanmasına değişmeyen verilerek ameliyat gerçekleştirildi. Muvaffakiyetli güzeşte operasyonun ardından gailesiz hasta, taburcu edildi. Darülfünun sınavına hazırlanan Akkuş, yaşadığı süreci anlatırken insanları sağlık sorunlarından kurtarmanın haddinden fazla manidar olduğunu, hekim kalkışmak istediğini rapor etti. Doç. Dr. Abdülkadir Düşüncesiz ise Atmaca’a meri tedaviye ilgili bilgiye vererek, ihtisas hastalıklarında er tanının önemine ilgi çekti.

“Fonksiyonları yüzdelik 30’lardan yüzde 60 dediğimiz alışılagelen düzeylere geldi”

Gailesiz hastasına makbul tedaviye ilişik bilgi veren Koşuyolu Faziletkâr İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdülkadir Akil, “Erzincan’dan gönderilen, daha ilk birkaç ayrı merkeze başvurmuş bir hastamızdı. Bize gönderilme nedeni ihtisas yetmezliği ve tartım bozukluğu olması. Hastaya 3 boyutlu haritalamayla atriyal fibrilasyon ablasyonu planladık. Ülkemizde nazik ve koca merkezlerden biraz tanesinde yapılan benzeri muamelat. Yaklaşık benzeri buçuk, iki saat civarında benzeri süreçte hastada öncelikle aritmisinin haritalanması, peşi sıra dahi akıllıca bölgelerin ablasyonuyla yaptığımız tıpkısı muamelat. Çocukluk döneminde bu çarpıntıların küçük yaşına sadık olduğunu rapor etmişler ve çok önemsenmemiş. Arkası Sıra geçen 5 yıllık proses sonrasında arkadaşlarıyla gelişigüzel oynayamadığını, nefesinin haddinden fazla tez daraldığını, ortaokul dönemlerinde da 1 saat büyüklüğünde arkadaşları koşup oynarken kendisinin 10 an içerisinde tıkandığını tabir ediyor. İşlem sonrası hastanın his fonksiyonları yüzdelik 30’lardan yüzde 60 dediğimiz normal ihtisas fonksiyonu düzeylerine geldi. Biraz ay içerisinde bile hastanın tek şekilde şikayeti kalmadı. Biz bu işlemi yapmasak hasta hangi üzere tıpkısı süreç yaşayacaktı, ihtisas yetmezliği gelişmiş olan aynı marazlı. İşlem sonrası hastanın duygu fonksiyonları düzelmezse anlaşılan 5-10 yıl içerisinde herhangi bir ay aynı hastaneye başvurmak, sunu birkaç 8-10 sunum çıkar yol koymak zorunda kalacak, hayat kalitesi korkulu anlamda düşecek ve belki de dirim süresi normal ayrımsız hayat süresinden haddinden fazla elan bodur olabilecekti. Şu an normal 19 yaşında tek his hastalığı sıfır benzeri kişiyle ayrımsız şekilde bire bir avlu kalitesi ve dirim sürmekte” şeklinde konuştu.

“Çarpıntı şikayetleriyle defalarca başvurmuş, defaatle holter tutturulmuş”

Tedaviyle gelişigüzel 19 yaşındaki İbrahim Atakan Atmaca’un büyük problemlerden kurtulduğunu, his hastalıklarına müteveccih erken teşhisin balaban ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Doç. Dr. Abdülkadir Akil sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastamızın ifadesiyle ilkokul çağlarında hissediyormuş ancak tespit edilememiş. Evet, bu aritmide pespaye böyle evet. Tığ aritmileri elektrokardiyografide açık yerine görmedikçe ne kök bire bir aritmi olduğunu, ne nev tıpkı ablasyon tedavisi uygulamamız gerektiğini kestiremiyoruz. Çarpıntı şikayetleriyle tekraren başvurmuş, defaatle holter tutturulmuş ama tayin edilen ayrımsız husus olmadığı söylenmiş. Pulmoner venlerden kaynaklanan bu ekstra atımlar, yaş ilerledikçe elan sabah akşam dediğimiz aritmilere sebep olabilmekte. O zamana kalmadan veya erken dönemde yakalanarak akciğerlerden gelen toplar damar kaynaklı bu çarpıntıların ablasyonu balaban önem sunu ediyor. Hastamız bu süreci kaçırmıştı ve duygu yetmezliği gelişmişti. Esasen çarkıt önsezi fonksiyonlarına kavuşmuş olması hepimizi bahtiyar etti. Çarpıntıyla başvuran birçok hastada öncelikle bunun ruhsal olduğunun düşünüldüğünü görüyoruz. Holterlerde aynı husus tayin edilemediği zaman bu hastada olduğu kabil ‘Aritminiz namevcut’ şeklinde ifadeler görüyoruz. İki defa elektriksel yadırgatıcı uygulanmış fakat kalburüstü tıpkısı sonuç elde edilememiş. Haddinden Fazla şükür, hastamız şu dakika gayet bereketli. Bu hastamızın normal bire bir bireyden hiçbir farkı bulunmayan, bizim amacıyla yer balaban şey; hem ince kesiksiz yaşam kalitesini bozan kalp yetmezliği kabilinden okkalı aynı rahatsızlıktan kurtulmuş olması hem dahi ayrıntılı müddet bir nice ilaç kullanımından ve bu ilaçların gelişebilecek komplikasyonlarından vareste olması. Kalp yetmezliği gelişmeden bu kalem sabah akşam çarpıntısı olan hastalarda mutlak erken tanılama çokça büyük önem arz ediyor”

“İnsanların sağlığını düzeltmek üzere sunturlu aynı şey namevcut, hedefimde diş hekimliği var”

Çocukluğundan bu yana yaşadığı esenlik sorunlarının hayatını etkilediğini anlatım fail, Erzincan’da faal ve üniversite sınavına hazırlanan 19 yaşındaki İbrahim Atakan Akkuş, “Problemlerim çocukluktan geliyordu, sonraları ilerlemeye başladı. Ortaokul, lise, lisede artık ilerledi. Arkadaşlarım söz temsili koşabiliyorlar, cereyan edebiliyor amma ego onlar kadar şen cereyan edemiyordum. Simultane yorgunluklar kendini gösteriyordu, faaliyetler sonrasında çarpıntılarım azaldı. Deminden arkadaşlarım kadar ben birlikte istediğim gibi cereyan edebiliyorum. Çocuğun hareket edememesi üzere ayrımsız engel, pürüz var, bu; insanın çocukluğunu yaşayamaması kabil aynı molekül. Sonuç zamanlarda bundan sonra bunu yendiğimi düşünüyorum. Henüz öncesinde ayrıksı hastanelere gitmiştim, bilindik hastanelere dahi gittim, sorunları bulamadılar, yaşım dahi küçüktü. Ailemde ırsi olarak önsezi rahatsızlığı var. O zamanlar sıkıntıyı çözememişlerdi en son artık buraya geldikten bilahare Abdülkadir Öğretmen, sorunumu çözdü. Demincek hedefimde dişçilik var, inşallah kazanacağım, insanların sağlığını doğrultmak kabilinden sunturlu tıpkısı molekül bulunmayan. Tıpkı yandan üstelik bu yüzden istiyorum” dedi.

Share: