Şırnak’ta çandır hayvanları için doğaya yemleme bırakıldı

Şırnak’ta kar zımnında yiyecek bulmakta zorluk çeken karışık hayvanları için doğaya yemleme bırakıldı.

Huy Himaye ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Türk Kızılay Şırnak Şubesi ekipleri, kar kalınlığının 30 santimetreyi aştığı Şırnak- Siirt esmer yolunun Birini Tepesi mevkisinde melez hayvanları üzere doğaya buğday, sebze, yonca ve cilt bıraktı.

Tabiat Himaye ve Milli Parklar Şırnak Idarehane Müdürü Orhan Küfür, gelişigüzel sene olduğu kadar bu yıl dahi kış ayında karışık hayvanlarının dokunaklı bulunduğu alanlarda ağızotu çalışması yaptıklarını söyledi.

Bu sayede kışın eşya bulamayan çandır hayvanlarının köylere inmesinin üstelik engellendiğini rapor fail Kalay, mart sonuna büyüklüğünde gelgel koşullarına bakarak doğaya yemleme bırakacaklarını belirtti.

Birini Tepesi mevkisi ile Uludere- Beytüşşebap bölgesinde kar yağışının çetin olduğu yerlerde çalışmaları yoğunlaştırdıklarını anlatan Kalay, “Kanatlı kuşlar amacıyla buğday, sanatkâr hayvanlar üzere cilt, memeli hayvan bilimi amacıyla bile yonca yahut göveri bırakıyoruz. Bu yıl yaklaşık 5 ton buğday ile 1,5 ton yemi doğaya bırakıyoruz. Çandır hayata bindi gayeli çalışmalarımız kış boyunca bitmeme edecek.” dedi.

Türk Kızılayı Şırnak Büro Başkanı Muhittin Nokta ise Huy Dulda ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğüne bindi amaçlı bu programa dahil olduklarını belirtti.???????

Share: