Sivrihisar’ın kurtuluşunun 101. yılı, Zaimağa Konağı’ndan başlayan yürüyüşle kutlandı

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. sene dönümü zımnında merasim yapıldı.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Orion, MHP Eskişehir Milletvekili Nurullah Bataklık, Sivrihisar Kaymakamı Hüseyin Sayın, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Garnizon Komutanı Miralay Ali İnci, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Etkin ve gayrı ilgililer, tarihi Zaimağa Konağı’ndan mehteran eşliğinde Hükümet Konağı önündeki merasim alanına yürüdü.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, ardından ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

DÜRÜST Tümen Eskişehir Saylav Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, Sivrihisar’ın halas sene dönümünü kutladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında 24 Mart 1922’da Zaimağa Konağı’nda gerçekleştirilen hükûmet toplantısına değinen Cebbar, şöyle bitmeme etti:

“O uğraş şartlarında meşruluk ve istişarenin hangi büyüklüğünde önde tutulduğunu, bu Zaimağa Konağı’nda yapılan bakanlar kurulu toplantısı ayan gösteriyor. Esasen Gazi Mustafa Eksiksizlik’e gazilik unvanı ve başkumandanlık bırakılmış ama yeniden bile İtilaf Devletleri’nin ateşkes çağrısına tek başına yanıt vermiyor. Bakanlar kurulunu evvel ve akıbet sefer Ankara dışında, o savaş şartlarında öyle gerektiği amacıyla burada, Sivrihisar’da Zaimağa Konağı’nda topluyor. Günlerce istişare ediliyor. Çabucak bakanlar kuruluyla değil bir zamanda o dönemin Sovyetler Birliği ve Azerbaycan Dışişleri büyükelçisinin katılımıyla şartlar değerlendiriliyor ve zaruri yanıt hükûmet marifetiyle alınıp deklarasyon ediliyor.”

Orion, Sivrihisar’da, Türkiye’birlikte örneği stabil sıfır benzeri site restorasyonu ve renovasyonunun yapıldığını dile getirdi.

Aynı şehrin adeta küllerinden baştan doğduğunu vurgulayan Avcı, “Kaldırımlarından tarihi eserlerinin muhafazasına, ihyasına büyüklüğünde Sivrihisar, süfli dünyanın merkezi olduğunu kanıtlayacak. Aynı basübadelmevt hamlesini burada, Belediye Başkanı Hamit Yüzügüllü’nün önderliğinde, liderliğinde gerçekleştiriyor. Çok teşekkür ediyorum. Sivrihisar’a seçme gelişimizde tıpkısı önceki yıla bakarak yapılanları, yenilerini görüyoruz. Yıpranmamış yeni alanların açıldığını, eskimemiş canlandırma hareketleri yapıldığını görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Milletvekili Aynaz ile Belediye Reisi Yüzügüllü’nün da katılımcılara hitap ettiği merasim, öğrencilerin koşuk okuması ve ahali oyunları gösterisiyle sona erdi.

Share: