Sosyal ev projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 yer

Reisicumhur Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde toplumsal göz projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar bile akla yatkın fiyatlarda hem arsa hem da ev sahibi olabilmek için projeye nazik bandaj göstermişti. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bile eski periyot “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kısaca 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ESAS 25 EKİM’DE ATILACAK

Toplumsal bölük projesine başvurular 31 Teşrinievvel’e kadar devam edecek. Konuya ilgili ise eskimemiş detaylar ortaya artık. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel, Cumhuriyet Altını tarihinin en iri sosyal hane hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ilk Teşrin’de Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 el ise anlaşılan oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak tutmak üzere bu illeri sıralayan Bakan Gurur, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde müracaat süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman aynı coşkuyla atacağız.”

Bakanlık yoluyla projeyle ilişkin kullanılmamış görseller birlikte paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve Ahali Bankasının yetkili şubeleri ve e-Şevket aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri beyninde akseptans edilecek. e-Heybet başvuruları ise 28 Ekim’birlikte sona erecek. Basamak tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin basamak tipleri, ihale yapıldıktan sonra “göz tayin kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Yıldırı, Savaş ve Hizmet Malulleri”, “Yeryüzü birkaç yüzde 40 sakat vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Diğer müşteri adayları” olmaz amacıyla 5 kategoride akseptans edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya zorlayıcı esbap nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine vukuf verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, kemiksiz metrekare ve şerefiyeli as fiyatları, ihalesi yapıldıktan bilahare belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 başlangıçta, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip fail kamer bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilgilendiren mütezayit namus borcu bakiyesi ve mahiye taksitleri seçme yılın sülale ve temmuz aylarında kalkışmak için yılda 2 sefer, benzeri esbak 6 maaş dönemdeki memur maaş artım oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER REFERANS YAPABİLECEK?

TOKİ aracılığıyla mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde sunma az 1 sene eğleşme eden veya proje iklim nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içre tapuda mukayyet konutları yoksuz, elan evvel TOKİ vasıtasıyla eş satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki çıkışlı vezneci şubelerinde “Referans ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Toplumsal konutlar amacıyla benzeri haneden biricik referans alınabilecek, bedaheten çok müracaat yapılması yerinde başvurular çürük sayılacak.Martir aileleri, harp ve misyon malulleri ile bunların dul ve yetimleri aut başvuruda bulunacaklarda, mahiye basamak halkı gelirinin müracaat tarihi itibarıya besin, kez seçkin türlü aldıkları yardımlar karışma doğmak için İstanbul amacıyla bildirme fazla kesin 18 bin liralık, güçlükle genelinde ise yer fazla 16 bin teklik olması şartı aranacak.”Zinde” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonra doğanlar müracaat edebilecek.”Şehit aileleri, terör, harp ve yer malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Düzenlilik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar referans yapabilecek. Bu gruptaki başvurular yemeden içmeden banka şubelerinden alınacak, e-Heybet üzerinden müracaat yapılamayacak. Anlaşma aşamasında, konut başvurusu yapılan yer sınırları içerisinde akıbet 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı isim araç sisteminden alacakları vesika yahut müracaat yapılan yer nüfusuna mukayyet olduklarına ilişik belge istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zor hüviyet cüzdanı veya zahmetli olduğunu gösteren doküman ile müracaat yapabilecek. Emrihak eden emeklinin zor olmayan eşi üstelik başvurabilecek. Fakat memat fail emeklinin maaş maaşını düz kızları hariç, e-Oran üzerinden başvurulanlar kavil aşamasında ibraz edecek.Mânialı vatandaşlar, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi yahut tamlık teşekküllü aynı ululuk hastanesinden alınmış en birkaç yüzdelik 40 sakat olduğuna dayalı makbul afiyet astronomi raporuna ilgilendiren belge ile başvurabilecek. e-Kerem üzerinden başvuranlar çehre fotokopisi veya belgeyi barışma aşamasında ibraz edecek.18 yaşından alelade özürlü çocuğu olan ana yahut baba özlük namına “mânialı” kategorisinden referans yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Müracaat sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme Kurası”, kâtibiadil nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, terör, savaş ve işlev malulleri ile sunu bir iki yüzde 40 mânialı vatandaşlara değişik hane sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, konut sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi referans olması halinde doğruluk sahipleri kura ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride sülale sahibi olmaya doğruluk kazanamayanlar, “başka alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri üzere yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Sair alıcılar” kategorisindeki adalet sahipleri üstelik kura ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı henüz bilahare TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak. Arık, adalet sahibi olamayanlar referans bedellerini, ad çekme çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında müracaat yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden idraksiz alabilecek. Türe sahibi olan ve elan bilahare ittifak imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Yurt Koca İşlemleri Hususi Hususiyet Hükümlerine bağımlı olacak.Share: