Trabzon’un “Hıdırnebi Yaylası” sis altındaki güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılıyor

Trabzon kent merkezine yeryüzü yakın yayla konumundaki Akçaabat ilçesinin 1600 rakımlı Hıdırnebi Yaylası, etkili sis sonucu oluşan manzarasıyla ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor.

İl merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Hıdırnebi Yaylası, yılın dört mevsimi yerel ve ecnebi turistleri ağırlıyor.

Yazın serin havası ve çevresindeki yemyeşil nebat örtüsüyle ön planda olan yayla, şimdilerde dağlar arasından süzülen sisle doğaseverleri karşılıyor.

Antrakt ayının önceki günlerinde bibi sonbahar renklerinin görülebildiği Hıdırnebi Yaylası, manzarasıyla natür ve ışık tutkunlarının rotasında önceki sıralarda meydan alıyor.

Yöreye gelen ziyaretçiler, Hıdırnebi Yaylası önünde kâin, saf güzellikleriyle dikkati çekici Balıklıgöl’ü dahi mülakat ika fırsatı bulabiliyor.

Geçimini hayvancılıktan sağlayan besicilerin günün büyük bölümünü otlaklarda koyun ve kuzularını otlatarak geçirdiği yaylada, ağaçlar arasında yolculuk özne sürücüler dahi seyrine doyum olmayan güzelliklerin tadını çıkarıyor.

Doğu Karadeniz’de natürel kendisine oluşumunu bütünleyen çok sayıdaki gölden biri olan Balıklıgöl, etrafını saran çam ağaçlarının suya yansıyan görüntüsüyle gusto topluyor.

“Hıdırnebi natür harikası aynı meydan”

Akçaabat Şehremini Osman Nuri Ekim, AA muhabirine, Hıdırnebi Yaylası’nın 1990’lı yıllarda Karadağ turizm bölgesi içerisine alınıp turizm alanı ilan edilen bir mıntıka olduğunu söyledi.

Hıdırnebi Yaylası’na müteveccih 2019’üstelik mamure planıyla bir turizm ve planlı düzlük oluşturduklarını tamlayan Teşrinievvel, şöyle devam etti:

“İçerisinde otel alanlarının olduğu, bulunan dokuyu koruduğumuz ama cephelerini düzenlediğimiz, gine oradaki yaylacılığın deli dolu halde sürdürülebileceği bire bir modelde himmet yaptık. Bu planımızın onayını Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan da yaptık. Bunu deminden biz uygulamaya geçirmeye çalışıyoruz.”

Teşrinievvel, Hıdırnebi’nin tabiat harikası bire bir düzlük olduğunu vurgulayarak, yaylanın özellikle Haliç ülkelerden gelen turistlerden yoğun rabıta gördüğünü ifade etti.

“Ecnebi turistlerin yaklaşık yüzde 70’inin yol uğrağı noktalarından biri”

Hıdırnebi Yaylası’nın bölgeye mevrut yabancı turistlerin kısaca yüzdelik 60-70’inin yol uğrağı noktalarından biri olduğuna belen eden Ilk Teşrin, “Turistlerimiz gelip bölgeyi musahabe ediyorlar. Orada şu anda sıradan bir gölet birlikte var. O göletin etrafında piknik yapıyorlar. İlerleyen zamanlarda elan kalifiye tesis oluştuğunda Hıdırnebi Yaylamız haddinden fazla henüz makro bir turizm destinasyonu olacak.” dedi.

Teşrinievvel, Hıdırnebi Yaylası’nın havalimanına 35-40 dakikalık mesafede bulunmasının üstelik kazanım olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İlimizde pandemi sonrasında üçe katlayan gezici patlaması bir şekilde Hıdırnebi Yaylamıza dahi yansıdı. Özellikle ilimize 700-800 bin seyyar geldiyse bunun 500-600 bini Hıdırnebi’yi da mülakat etti. İlerleyen yıllarda inşallah katlayarak, konusunda koyarak, o kalifiye tesisleri birlikte oraya tahsis etmek şartıyla pir aynı natür harikası ayrımsız alanda turistlerimizi faydalandırmış olacağız.”

Share: