Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Sıkıntı, Mutedil ve Güney Iye ile Orta Karadeniz’de Yağış

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü (MGM), ferda Marmara Denizi’nde sıkıntı; Ilımlı Karadeniz kıyılarında, Itidalli ve Cenup Ege’de yağış beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (yarın); Marmara Denizi’nde fırtına, Orta Karadeniz kıyılarında üzücü yağmur, Orta ve Güney Ege’de ise Akva Fırtına beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihler şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde sağlam, Samsun’un şarki ilçeleri ile Ordu’da haddinden fazla akva ve düz yer keder (51-100 kg/m2) boğanak ve asuman ses sağanak yağış beklendiğinden baskın, seylap, saika, toprak kayması, yağmur simultane akva rüzgar ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Ilımlı ve Cenup Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren yıldız ve kuzeydoğu, güneyinde şimal ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına, saha vadi 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli sıkıntı şeklinde eseceği aritmetik ediliyor. Fırtınanın, Salı günü akşam saatlerinden bilahare etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın ferda (05.09.2022 Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) sıkıntı şeklinde eseceği tutum ediliyor. Fırtınanın, bir dolaşma akşam saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: