“Türkiye Yüzyılı Bilgisizlik ve Istihsal Stratejisi” konferansı düzenlendi

Iğdır Üniversitesinde Türkiye Yüzyılı Bilgisizlik ve Istihsal Stratejisi konferansı düzenlendi.

Karaağaç Kampüsü 15 Orak Ayı Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Iğdır Valisi ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, Cumhur Reisi Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ülfet Politikaları Asamble Üyesi Av. Ayşe Türkmenoğlu, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) Umumi Başkanı Dr. Abdullah Faal, Türkiye Cahillik Kulüpleri Konfederasyonu (GENÇKONFED) Umumi Başkanı Doç. Dr. Bilal Okudan, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Kabul Etme, akademik-yönetsel personeller ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılışında konuşan Prodf. Dr. Ahiz, Türkiye’nin tarihi benzeri şahlanışın arifesinde olduğunu aktardı.

Iğdır Üniversitesi’nin bu süreçte dinç beyinleri fehim ile yoğurmaya bitmeme edeceğini tamlayan Kabul Etme, şöylei konuştu:

“Gençliğin bilgelik ve tecrübeyle donatıldığı, üretimin salt kaynaklarla beslendiği, teknolojinin domestik kaynaklarla inşa edildiği bu kullanılmamış çağda acun ölçeğinde etkili, yerini almaya etkin Türkiye, çıktı halkıyla mutlu, komşularıyla barışık ve kaçınmak mahsus bire bir noktaya çıkacaktır. Tığ birlikte Iğdır Üniversitesi olarak bu pek ve kurumlu yürüyüşe, tendürüst beyinleri ayrıntı ve irfanla yoğurarak ve daha bile önemlisi onlara ‘Büyük Türkiye Rüyası’nı görecekleri imkanları hazırlayarak bindi ergin olacağız. Zira bilgelik genişlik balaban güçtür.”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu ise dünyada yaşanan krizlere değinip sınırların baştan dizayn edildiğini belirtti.

Tüm dünyanın gözünün Türkiye üzerinde olduğunu, zayıflaştırılmaya çalışılan benzeri mutluluk konumunda olduğunu vurgulayan Türkmenoğlu, “Ama bizler buna tek antlaşma müsaade vermeyeceğiz. Dünyayı bekleyen besin krizinde Türkiye bundan etkilenmeyecek. Sizler mesleklerinizde ilerleyerek, çiftçimiz ve sanayicimiz istihsal yaparak elhasıl hepimiz üreten aynı Türkiye namına çok fena hâlde yarınlara gideceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

TDPV Genel Başkanı Dr. Abdullah Etkili üstelik gençlere kendilerini gelecek amacıyla bol hazırlamaları gerektiğini belirtti.

“Şayet ‘Büyük Türkiye’, ‘Türkiye Yüzyılı” diyorsak bunu bilcümle birlikte başaracağız” diyen Aktif, Türkiye’nin sözünün temas yerde bundan sonra dinlenmesi üzere değme kesime nazik görevler düştüğünü söyledi.

GENÇKONFED Genel Başkanı Doç. Dr. Bilal Okudan üstelik, konuşmasında güre kelimesinin ‘hazine’ anlamına geldiğini ve gençlerin genişlik kıymetli hazineler olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Gençleri sahip oldukları yetenek ve beceriler doğrultusunda geleceğe alıştırmak bizim ve devletimizin öncelikli görevlerindedir. Gençlerimizi geleceğe hazırlarken onlara milli ve manevi değerlerimizle birlikte günümüz dünyasına dair her cins hikmet, ustalık ve eğitim bilimi verilmesi gerekmektedir. Bizler gençlerimizin devletimizi ati kuşaklara taşıyacak ruhlu tıpkı buyuru, ateş parçası benzeri gövde ve ak pak tıpkı zeka ile yetiştirilmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzyılda eminiz ki bu çoluk çocuk içerisinden Odalık Fatihler, Kanuniler, Mevlanalar, Fuzuliler, Yunuslar, Bakiler, Abdülhamid Hanlar, Mustafa Kemaller ve Muazzez Sancarlar çıkacaktır.”

Konuşmaların ardından istifham-karşılık bölümü ile bitmeme fail programda, Rektör Ahiz, konuşmacılara dürü ve teşekkür belgesi ikram etti.

Share: