“Uluslararası 7. Gelibolu Maratonu” tamamlandı

Hars ve Turizm Bakanlığı tarafından Cahillik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı organizasyonunda, Troya Ekin Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla planlı, “Arsıulusal 7. Gelibolu Maratonu” 3 binden çok murahhas ile koşuldu.

Bu sene 7’ncisi gerçekleştirilen maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

Maratona, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un beraberinde, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Reisi Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile 10 ülkeden 3 binden aşkın sporcu katıldı.

Bakan Ersoy, yarışma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığının bölgede çok fena hâlde bire bir parkur oluşturduğunu ve derrace parkuru yerine üstelik geliştirildiğini anlattı.

Buranın EuroVelo’nun üstelik rotaları içine karışma edileceğini tamlayan Mehmet Nuri Ersoy, “Avrupa’dahi dahi sunma çok bilinen, genişlik haddinden fazla yeğleme edilen rotalardan biri olacak diye niteleyerek düşünüyoruz. Şehitliklerin arasından görevlendirmek, o ruhu aylamak ve hissetmenin ayrı aynı önemi var bence.” dedi.

Gelibolu Maratonu’nu Çanakkale Ekin Yolu Festivali’nin içerisine dahil ettiklerini kaydeden Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“çıktı bilcümle tıpkı dönemde olması için biz üstelik hep desteği vereceğiz. Hars yolu festivallerinin asli amacı şehirlerimizi uluslararası marka şehirler haline getirmek. Bu seneki etkinliklere geçmiş olmasına karşın çokça fazla arsıulusal katılma oldu. Yerli katılım bile çok fazlaydı. Alelhusus Çanakkaleliler kısık katılım gösterdi. Gelişigüzel etkinliğe 20-30 bin ortada ortaklık oldu, bu bile bizi haddinden fazla mutlu etti. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Amacımıza akla yatkın ayrımsız şekilde bu rotaları Türkiye’nin temas hesabına yayacağız.”

Nazır Ersoy, 2 çağ önceki dahi Konya’bile Gizemci Çalgı Aleti Festivali’nin başladığını tabir ederek, “1 Ilk Teşrin’den itibaren üstelik Beyoğlu Hars Yolu ve Başkent Ekin Yolu Festivalleri başlıyor. Ama beni genişlik çokça heyecanlandıran 8 Teşrinievvel itibarıyla başlayacak olan Diyarbakır Uğur Hars Yolu Festivali. Orada elan nazik tıpkı iştirak bekliyoruz. İnşallah çokça keyifli benzeri festival bile orada yaşayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Dereceye girenler

Yarışlarda, 10 kilometre erkeklerde Mehmet Aydıngör birinci, Ahmet Bir Tane ikinci, Osman Erkam Şafak üçüncü, kadınlarda ise Hatice Alev Yiğit birinci, Ilkbahar Gülenç Taşdelen ikinci, Eylem Odabaşı üçüncü oldu.

25 kilometre erkeklerde birinciliği Ümit Asker, ikinciliği Aytaç Iye, üçüncülüğü Mustafa Kiraz, kadınlarda birinciliği Tülin Okyay, ikinciliği Merve Cenup, üçüncülüğü Sağ Cıvlan elde etti.

42 kilometre maraton koşusunda erkeklerde Kamil İnak, ipi göğüsledi. Sıralamada Ergün Kızılaslan ikinci, Rast Korkmaz dahi üçüncü geldi. Kadınlarda ise birinciliği Ekaterina Troshanova, ikinciliği Tonea Analog, üçüncülüğü Angela Harrison kazandı.

Share: