Vekil Hava: Toplumsal göz projesindeki taksit artışı yüzde 25’i geçmemelidir

Vekil Kurum, katılığı bir televizyon programında toplumsal konut projesine yönelik eke detaylar verdi. Alım, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki ilk temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Çekicilik ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu muhteşem tıpkı cirim.” sözlerini kullandı.Icra Vekili Alım “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz ocak alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 lira taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani bugün ne ödüyorsanız, 10 yıl benzeri taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, zat gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDE 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Hava, konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Geçen yıl vazifeli maaşına yaklaşık yüzdelik 80 artış geldi. Biz TOKİ’den ocak almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada tıpkısı düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında konut icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma da yüzde 25’i geçmemelidir ve benzeri yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.” dedi.Share: