Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gelgel, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Nazır Çalım, TV100’üstelik katıldığı naklen yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki evvel temellerin, 25 Ekim’üstelik nerede atılacağına ait soru konusunda Alım, “Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gelgel, tekmil valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ait bilgi istediklerini, gelen veriler çerçevesinde el ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri nasıl ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Gelgel, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu makro tıpkısı cirim.” diyerek konuştu.

Icra Vekili Gurur, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz karı alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 teklik taksitle 10 yıl faizsiz yer taksiti. Yani bugün ne ödüyorsanız, 10 yıl ayrımsız taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, özlük gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış dahi yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin işyar maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının gâh endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üzerine Hava, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Güzeşte yıl görevli maaşına kısaca yüzdelik 80 artış geldi. Tığ TOKİ’den familya almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada benzeri düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Dolayısıyla ev icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma birlikte yüzdelik 25’i geçmemelidir ve benzeri yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.”

Çekicilik, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Icra Vekili Hava, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki konut fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Bilakis birlik tersi bir ebat olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişkin şikayetlerin hatırlatılması üstüne Gelgel, şunları söyledi:

“Bu kâm de çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya mesafe getirmiş olalım. Tığ şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kısaca 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla kural dışı durumda. Mevrut temenni üstüne Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede iyice üstelik aynı mesai yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz birlikte bu projeye başvurabilecekler. Doğrusu ayrıksı şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa da başvurabiliyor.”

Bakan Alım, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 bin yıpranmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Maksat Alım, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem da sınırlı olduğumuz kuruluşlarımıza bakir mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü gelir grubuna ilgili toplumsal bölük projesi

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, Türkiye’de yıllık kısaca 600 bin yeni ev yapıldığını belirterek “Arz dilek dengesiyle müteallik. Ego burada kâm karşısında arzı artırıyorum. Demin orta gelire dahi yapacağız. Orta gelire birlikte peşinden proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde üstelik ılımlı gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazne ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve göz fiyatları düştü, düşmeye dahi bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Share: