Yüksel Özkan: Balkan Camiası Olarak, Atatürk’ün Gönül Ettiği Cumhuriyet’i Ne Pahasına Olursa Olsun Koruyacağız

Balkan Göçmenleri Hars ve Dayanışma Derneği’nin (BALGÖÇ) İzmir’üstelik düzenlediği 9. Balkan Şenliği’hangi katılan CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Mebus Yüksel Özkan, “Biz, Balkan camiası yerine değme ahit iki gökçe gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye de bitmeme edeceğiz. Atatürk’ün dirilik ettiği Cumhuriyet’i ne pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi.

Gaziemir Sarnıç Piknik Alanı’nda geçmiş akşam düzenlenen 9. Balkan Şenliği’ne, CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Saylav Yüksel Özkan’ın birlikte CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Gaziemir Belediye Reisi Halil Arda, Menderes Belediye Başkanvekili Erkan Özkan, BALGÖÇ Başkanı Abdürrahim Nursoy, CHP İzmir Balkan Masası sorumlusu Görkem Duman, Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası sorumlusu Barış Özreçber ile yurttaşlar katıldı.

Halk oyunları gösterilerinin üstelik yapıldığı şenlikte, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun selamını ileterek konuşmasına başlayan Yüksel Özkan, şunları söyledi:

“Pandemiden bilahare yeniden çalkantı içindeyiz. Bu bağlanak ve el birliği, takkadak İzmir’e ve ülkemize değil, Balkanlar’a üstelik aynı mesajdır. Adalet ve Özgürlükler Partimizin uğrunda balaban imtihan var; 2 Teşrinievvel… Seçme antlaşma olduğu gibi Bulgaristan’dahi zihayat, çifte vatandaşlığı bulunan beniz binleri bulan kardeşlerimiz tercihlerini kullanacak. 2 Ekim’den sonra Bulgaristan’daki politik ipham ortadan kalkacaktır. Etkili aynı politik temsiliyet sonrası hükümette anahtar tıpkısı öğür olacağından şüphemiz namevcut. Bilcümle bu arada benzeri murat belirledik. Bu hedef, bize ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi vasiyetidir. Bu bile Türk dünyasının birliği ve beraberliğidir. Buna ihtiyacımız var.”

BRONZ SOYER’E BINDI VERDİ

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşması AKP yöneticileri aracılığıyla eleştirilen Bronz Soyer’e bindi veren Yüksel Özkan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İzmir’in kurtuluşunun 100. yılını coşkuyla kutladık. Kentlerin kurtuluşunun kutlanmasının akıllıca olmadığını, ‘İzmir’in kurtuluşunda kurşun mu sıkıldı’ diyen tıpkı şahsiyeti Türkiye Balaban Kavim Meclisi Başkanı yaptık. Yetmedi, yıllardır Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e sövgücü, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen tarihçinin ayağına gittik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Diyanet’in başkanı, bu zatı ülfet etti. Ölümünden sonradan edepsizcesine martir kanlarıyla yaş al bayrağımızı tabutuna sardık. Bu zihniyeti kınıyorum. Zira biz, Balkan camiası namına herhangi bir devir çift semavi gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye dahi bitmeme edeceğiz. Hayat ettiği Cumhuriyet’i ne pahasına olursa olsun korumaya devam edeceğiz. Çanakkale Zaferi’nde beniz binlerce şehit verdik. ‘Çanakkale geçilmez’ dedik. Ne efsus kim daha bilahare İstanbul nehiy edildi. İşgal güçlerinin gemileri Dolmabahçe’nin karşısına demir attığında buna sessiz kalan çevreler ve Osmanlı Bandosu, kendisini Fatih Şehriyâr Mehmet zanneden Fransız generaline esenleme verdi. Atı ürktü diye niteleyerek ‘Sus’ diyen bu kişi, Osmanlı Bandosu’nu susturdu. Bu çevreler, tavassut ve aymazlık içre değil miydi? Al ortamında değil miydi? İzmir’in kurtuluşunun 100. sene kutlamalarında Büyükşehir Belediye Reisi’mızın sözlerini çarpıtıp bundan siyasal getirim umanlar yararsız uğraşmasın. Beyhude içtimai medyada trolleri ile kampanya düzenlemesin. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, nazik bir od zarfında o gemilerin arasından geçe yaverine der kim ‘Tığ Çanakkale’birlikte yüz binlerce şehidi bunun için mi verdik, geldikleri gibi gidecekler’. Olur, geldikleri üzere gittiler. Koşarak, kaçarak gittiler.

“ATATÜRK GENIŞLIK ŞIŞMAN HEMŞERİMİZ”

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Bursa karışma edildiğinde kürsüye siyah tıpkısı acayip koyar. Bursa işgali ortadan kalkana büyüklüğünde bu ajur ortadan kalkmaz. Bize siyasal vasiyeti olan, emaneti olan Cumhuriyet’imizin eksiksiz değerlerine yıllardır eş çıktık. Osmanlı cephelerinde bir nice yerde savaşmış, Kurtuluş Savaşı’nda uğraş vermiş İsmail Çavuş’un torunu namına sizlere sesleniyorum. ‘Atatürk benzeri Osmanlı subayı değil miydi’ diyorlar. Peki, Osmanlı subayıydı. Herhangi Bir cephede savaştı. Namevcut ergin Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden modern ayrımsız Türkiye Cumhuriyeti kurdu. Saygın ve cemi dünyanın kabul ettiği şef Mustafa Eksiksizlik Atatürk, genişlik büyük hemşerimiz. Onun bıraktığı mirasa erbap çıkacağımıza, Balkan camiası olarak ahit ettik, yemin ediyoruz.”

“BU ŞENLİKLER NİCE OLSUN”

CHP İzmir Mebus Kamil Okyay Sındır ise şunları söyledi:

“Büyük önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ‘Muhacirler, yitik topraklarımızın muazzez hatıralarıdır’ der. Aziz hatıralara kaçınmak hissetmek, dayanışmak, çabucak olmak ve geleceğe o el birliği ruhuyla el akın etmek hepimizin birincil görevi. Bu alay hoppadak Bulgaristan göçmenlerinin katılımı değil, o coğrafyadan mevrut herkesin olduğu aynı ziyafet. Ekmeğimizi, lokmamızı, tuzumuzu, muhabbetimizi paylaştığımız, hepsinden önemlisi kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlendirdiğimiz bu şenlikler birçok olsun.”Share: