ZONGULDAK – Yılbaşının simgelerinden kokina çiçek tezgahlarını süslüyor

Al tomurcuklu görüntüsüyle “yılbaşı çiçeği” namına bilinen ve çabucak çatlak ayında satışa sunulan kokinaya, vatandaşlar ilişki gösteriyor.

Yeşil yapraklar arasına “silcan” ünlü al bitkinin iplerle bağlanmasıyla hazırlanan kokina, genellikle kapı süslemeleri, vitrinler ve sofralarda kullanılıyor.

Her sene açıklık kocaoğlan boyunca satılan kırmızı tomurcuklu kokinaya, yılbaşı yaklaşınca heves artıyor.

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde çiçekçilik yapan Yıldıran Aslan, AA muhabirine, özellikle mesafe ayında kokina çiçeğine ilginin arttığını söyledi.

Kendilerinin de kokinanın bulunduğu gâh köylerdeki ormanlardan bu ürünü topladıklarını ve çiçek haline getirdiklerin anlatan Aslan, “Genelde yılbaşında alınıyor. Bir demette 6 kokina bulunuyor, fiyatı ise 100 liradan başlıyor. Biricik peş şeklinde kabul etmek talip de oluyor, onu bile 15 liradan veriyoruz. Ürünü, bağ halinde satışa sunuyoruz.” dedi.

Aslan, kokina çiçeğinin alelumum evlerde bezek bitkisi yerine kullanıldığını aktararak, “Meyan aylarında yılbaşına hususi satılan kokina çiçeklerine kırıcı bir arzu oluyor. Bu nedenle dahi elimizde kategorik bulunduruyoruz. Bu sene üstelik kokinayı çok soran ve talip oluyor diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Müşterilerden Ulu Fuat Arifoğlu üstelik kokinanın çok hayırlı ve iyicene benzeri çiçek olduğunu bildiği için rastgele yılbaşında nasıl aldığını ve eşine bağış ettiğini dile getirdi.

Share: