15 çağ yaşamaz’ denilen Rus hastanın yüzünden 2 yumruk büyüklüğünde tümör artık

Rusya’de faal 80 yaşındaki Vladislav Bolkunov’a 2 sene geçmiş kap kanseri teşhisi kondu. Ülkesinde iki yol cerrahi müdahale olan hastada, amansız hastalık tekrarladı. Değişik ülkelerden bir nice merkeze tedavi amacıyla başvuran Bolkunov’a Türkiye’deki doktorlar olumlu döndü ve ameliyat amacıyla İstanbul’a geldi. İki el büyüklüğündeki sol gözünü tamamen kaplamış, kemiklere, tükürük bezine ve boynuna yaygın olan ur, ayrımlı alanlardan 3 doktorun girdiği ve 10 saat süren operasyonla liyakatli bire bir şekilde alındı.  Sol gözü bile karışma görünmek için tümörün çıkarıldığı bölge kendi dokuları ile kapatıldı. Ülkesindeki hekimlerin ’15 ahit yaşamaz’ dediği Bolkunov, 1 dönme kısık bakımda kaldıktan sonraları alışılagelen odaya makbuz. Şu anda yürüyüp, mütekellim ve aşındırmak yiyebilen hasta Türk doktorlarına teşekkürname etti.

Tedavi için Rusya’dan Türkiye’ye gelen müstakbel aşama deri kanseri hastası 80 yaşındaki Vladislav Bolkunov, İSÜ Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde agresif ve aceleci yayılım gösteren tümörün temizlenmesi için ameliyata makbuz. Hastada deri kanseri dolayısıyla, yüzünde 20 santime 15 santimetre büyüklünde gözünü ağız ağıza kaplamış ve boynuna münteşir aynı tümör vardı.

Operasyona Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, Kulak Büyüklenme Argıt Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Siftinlik, Ayn Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şimşek girdi. Sol yüz bölgesinin tamamına, ayn bölgesine, yanak kemiğinin içine ve sorumluluk bölgesine yayılmış ur 10 saat süren ameliyatla hekimler yoluyla temizlendi. Tümörün çıktığı bölgeye özlük dokusu nakledildi. Ur göze kadar yayılmış olduğundan göz de alındı. İlerlemiş beniz kanseri ve tamir ameliyatı nâkil sökel 1 zaman bunaltıcı bakımda tutulduktan sonra alışılagelen odaya alındı. Sayrı 1 hafta içerisinde taburcu edilecek fakat takibi devam edecek.

Ağrılarının hafiflediğini söyleyen Bolkunov, ülkesinde müze müdürü adına fariza yaptığını ve iyileşince işine ansız dönmek istediğini dile getirdi. Doktorlara minnettar olduğunu aktaran Bolkunov, taburcu olmayı dört gözle beklediğini anlatım etti.

“HASTANIN ‘AMELİYATTAN ÇIKABİLİR MİYİM?’ KORKUSU VARDI”

Hastaya makbul operasyonu ve akıbet durumunu anlatan Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahı Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “İleri evrede olan kanser 80 yaşındaki hastanın sol yüz bölgesindeki organların nazik tıpkı kısmına yayılmıştı. Marazlı elan geçmiş sıkıntılı dışında tıpkısı nedenle 2 defa işler reşit. Fakat kanser nüks etmiş ve münteşir. Üçüncü operasyon üzere başvurulan ülkeler arasında biz üstelik vardık. Değerlendirmelerimiz sırasında ameliyat amacıyla tehlikeli bir planlama yapılması gerektiğine değişmeyen verdik. Hastanın yaşı ilerlediği için ameliyat kalburüstü sonuçlansın diye gerekli yekpare tedbirleri aldık. Cerrahi Müdahale 10 saat sürdü ve muvaffakiyetli geçti. Ameliyattan bilahare tedbir amaçlı hastayı kısık bakıma aldık, şu anda alışılagelen odaya geçti. Şimdi yemeğini yiyor, debi ediyor, yürüyor. Tehlikeli benzeri cerrahi müdahale olduğu için hastayı izlem yazar tedavisine bitmeme edeceğiz. Tümör 2 el büyüklüğüne başarmış durumdaydı. Bize geldiğinde hastanın genişlik büyük korkusu ameliyattan çıkıp çıkamayacağı yönündeydi. Bu süreçte aceleci müdahale etmeseydik, 15-20 dönme içerisinde hastayı kaybedebilirdik. Çünkü kanser acul ayrımsız şekilde ilerliyordu. Ihtimal 10 ahit elan beklesek tümörü alamayacaktık. Sol taraftaki göz ve mızrap bölgesini çıkardığımız amacıyla oraya flep dediğimiz kişi damarlarından oluşan dokular getirdik. Hastayı bu hafta içerisinde taburcu ederiz ama takip edeceğiz” dedi.

“ŞAYET TÜMÖRÜ HIZLICA ALMASAYDIK BEYNE ULAŞABİLİRDİ”

Kulak Büyüklenme Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Süfli dahi “İleri derece yanak ve ayn altından başlayan ur beniz kemiklerine münteşir. Oradan ilerleyerek göz çukuru içerisine girmiş ve sol yanaktaki tükürük bezine büyüklüğünde gelmiş. Tükürük bezinin içerisinde ilerledikten sonradan para cüzdanı üstü kemiğinin konusunda akıllıcasına yaygın ve boynun zir tarafında ak kan nodlarına kadar gelmişti. Ur yayılım sırasında yüz sinirini tutmuş, kemikleri, gözü invaze etmişti. Hızlıca içeriye doğru ilerliyordu. Sinüslerin içerisi yersiz olduğu için ur orada aynı dirençle karşılaşmıyor ve agresif kendisine koyu yapılara akıllıcasına ilerliyordu. Şayet tümörü hızlıca almasaydık, göz çukuru ve sinüslerin içerisinden beyne ulaşabilirdi. O antlaşma hastayı ameliyata dahi alamazdık. Atardamarları dahi tutabilirdi yine tümörü almamız imkansız arkaç gelirdi. Tümör sınıra gelmişti, az buçuk henüz ilerleseydi alamazdık. Ak Kan bezelerini, sol taraftaki tükürük bezini, tümörün tutulduğu damarları, sinirleri, kemiklerini başarılı tıpkısı şekilde çıkardık. Ardından hastayı ayn bölümüne devrettik, ondan sonraları da plastik cerrahi bölümü rekonstrüksiyonunu tamamladı” diyerek konuştu.

“HASTANIN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA PROTEZ GÖZ YERLEŞTİREBİLİRİZ”

Ayn Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şimşek ise “Ur göz çukuruna, yumuşak dokuya yayılmıştı. Ayn küresi beyne komşudur, oraya atlaması muhtemeldi. Multidisipliner tıpkısı yaklaşımla göz içi dokularını ağız ağıza temizledik. İyileşme tamamlanınca kozmetik açıdan görsel olsun diye niteleyerek takma göz yerleştirebiliriz, bu yönde planlama yapıyoruz. Gözü almasaydık olmazdı zira tümör göz kaslarına yayılmıştı. Yaşaması için bir tane şansı buydu. Bir Numara amacımız hastayı yaşatmaktır. Ameliyat öncesinde sol gözüyle çokça bir iki ayrımsız şekilde görüyordu.  Operasyon yapılmasaydı filhakika günler içerisinde o görme yetisi kaybolacaktı” ifadelerini kullandı.

Share: