Akıbet dakika haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, uyuşturucu ve terörle mücadeleye müteveccih çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, metal trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye doğru kaydığını belirtti.

Nazır Aristokrat, TRT1’üstelik yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’de eroin ve terörle mücadeleye müteveccih yürütülen çalışmalara ilişkin hikmet verdi.

Türkiye’üstelik aracısız namına uyuşturucudan ölen eş sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’de rakamların bunun 8-10 merhametsiz, gâh ülkelerde ise 20 moskof olduğunu aktaran Aristokrat, bu yükselişin arkası sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla uğraş amacıyla stratejik plan oluşturduklarını ve birçok aşama attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı ayrımsız ünite haline getirdiklerini belirten Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan mızrap satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları husus kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik faaliyet yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış madde örneği aldıklarını, ne ilde hangi tuhaf uyuşturucu özellik kullanıldığına ilişkin araştırı yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Uyuşturucu satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye müteharrik bir ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin uyuşturucu risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Bakan Aristokrat, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız bağlı ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’birlikte eroin satışı ve kullanımı nedeniyle kodes cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’üstelik 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını belirten Aristokrat, “Eğer Türkiye, devletin hep birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı zaman Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ahiret yolculuğu milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Yine Avrupa ülkelerinde hayatında aynı kat uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim en iri avantajımız hayatında tıpkı yol uyuşturucu kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz yeniden onların 10’bile biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diyerek konuştu.

“Arz büyük sükse rotasını değiştirmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun benzeri savaş ortamında olduğunu vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Söz Gelimi İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonraları Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez daha çok 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Veca. Esasta uyuşturucunun takkadak Türkiye’da nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, bire bir zamanda Türkiye’ye girişini engel olmak. Sunma balaban başarı tabiatıyla rotasını değişmek. Türkiye’nin, mızrap sevkiyatında doğudaki bu engeli pekâlâ benzeri sonuç doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Tıpkı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden bir rota. Bire Bir birlikte Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkısı rota var. Söz Gelişi, 2019’da 14-15 ton, 2020 ve 2021’da 20-22 titrem eroin yakaladık. Şu anne büyüklüğünde (2022 yılı) yakaladığımız eroin miktarı 7-7,5 ton. Zira rotanın kocaman tıpkı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Imdi eroin yakalamaları geçen yıllardan daha aşkın bu sene de Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz ağırbaşlılık, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, alelhusus dağıtım kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan etki, rotayı henüz ziyade güneye makul aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim ayrımsız tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini az buçuk daha stabilizasyona alırsa zinde benzeri rota de oradan olmaya başlayacak. Savaş sonrası orada çabucacık çok hazin tıpkı esrar rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’birlikte 2020’de uyuşturucuya bidayet yaşının sayı farkı 20,2 iken, 2021’birlikte bunun 21,2 olduğunu aktaran Aristokrat, esrar kullananların umumi profillerine ait verileri paylaştı.

Arz İyi Uyuşturucu Polisi Esas Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve yetişek verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile farklı uyuşturucuyla savaş operasyonlarına ilgilendiren de bilgelik vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik tıpkısı emek uyguladıklarını belirtti.

Aristokrat, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaş amacıyla Kırıkkale’bile topluluk kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la etkin yayında benzeri araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun eroin bağımlılığıyla mücadelesine ilgilendiren hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin ardından Soylu, “Banu Hatun iri aynı mücadele ortaya koydu. Esrar kullanan çocukların anneleri, aileleri gerçekte bu meselenin en hazin çıplaklığıyla keder taraflarıyla cebin karşıyalar. Ara Sıra toplumdan tecrit ediliyorlar. Banu Karı, Türkiye’bile Banu Eş kabil anneler, iri aynı uğraş veriyorlar. Evlatlarını yetişmek üzere verdikleri uğraş hem korkusuz hem satı hem dahi bilcümle bu metal satıcıları ve dünyadaki uyuşturucu kartellerine cebin verilen aynı savaş. Mızrap rehabilitasyonun tabiatıyla ki hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi tarafından dahi yapılabileceğinin yer iyice örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan üstelik uyuşturucuyla uğraş amacıyla verdiği bindi nedeniyle Nazır Aristokrat’ya teşekkür ederek, ailelerin mızrap konusunda bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik eğitim bilimi tırı Narkotır’ı birlikte ziyaret ederek, burada verilen eğitimlere ilgilendiren Uyuşturucu büroda memur polislerden vukuf aldı.

Terörle savaş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın şehit Aziz Bülbül ile martir uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilgili videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen serencam noktanın sorulması konusunda, “Esasta biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mail diye gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine karşın böyle benzeri noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Reisicumhur Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan arkaç getiren süreçleri bereketli analiz etmesinin, detaylı vadeli aynı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk kuzuluk getirilmesinin büyük önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ortamında 120’nin altında terörist kaldığını aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“Bittabi bu yıl dışarıdan 52-53 terörist geldi. Zira terör örgütünün hem İran hem Irak tarafından aktarımları var. Örneğin bu sene aktarım olmayan yegane hatlardan benzeri tanesi Hatay hattıdır. Nereden mevrut, havadan mevrut, paramotorla gelmiş ama sair taraflardan söz gelişi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran aracılığıyla Türkiye’ye o pres koşullarda mevcut coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Ağrı. 4 şerha çizik vilayetine sıkışmış. Ciddiyet namına bunların mehabetli benzeri bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Kalın Kafalı kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla beş altı tıpkısı kısmı Siirt. Tunceli’de, Diyarbakır’birlikte var. Tunceli’birlikte birlikte 5 terörist kaldı.”

Icra Vekili Soylu, ayrımsız taraftan mevki ortamında yıldırı örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, benzeri taraftan birlikte profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzde 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkı iş gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: