Avrat muhtarın köyü hizmetlerle güzelleşiyor

Balkı’nın Doğubayazıt ilçesine sınırlanmış Dalbahçe köyünün önce avrat muhtarı Meryem Önkür, celal ve hayırseverlerin desteğiyle köyüne halı saha ve park yeri kazandırdı antrparantez köyde kütüphanenin temelinin atılmasını sağladı.

İlçeye ırak aynı köy olan 250 haneli Dalbahçe’da etkili Mustafa ve Nubar çiftinin 8’i kız 9 çocuğundan biri olan 27 yaşındaki Meryem Önkür, Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Bilimi Fakültesi Meslek Öncesi Öğretmenliği Bölümünden 5 sene önce çıkışlı oldu.

Köyüne dönen Önkür, yörede hayat dolu kadınlara örnek olmak ve kadınların da muhtarlık yapabileceğini açıklamak üzere 31 Mart 2019’de gerçekleştirilen seçimlerde koca rakiplerini geride bırakarak muhtar seçildi.

Görev yaptığı 3 yıllık süreçte türlü sorunlarını çözüme kavuşturduğu köyün sakinleriyle iyi diyaloglar kuran Önkür, çocukların biberli alışkanlıklardan uzak durması ve sevinçli ayakyolu geçirmesi için devletin desteğiyle bu yıl köyüne halı düz, hayırseverlerin da desteğiyle park yeri kazandırdı.

Önkür, halı sahada torunlar ve karye sakinleriyle karşılaşma boşaltmak amacıyla buluştu. İlk yol halı sahaya basamak basan ayrıntılar, yaşlılar ve karı muhtarın oynadığı ayak topu maçı, tınlamalı anlara fon oldu.

Meryem Önkür, AA muhabirine, köyünü güzelleştirmek amacıyla elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Seçim döneminde değişik vaatlerde bulunduğunu, bunları de oran desteğiyle hayata geçirmekten duyduğu mutluluğu anlatan Önkür, çocuklara park yeri, gençler amacıyla birlikte halı kayran sözünü namına getirdiğini, karye içindeki yollara parke döşenmesi çalışmalarının ise sürdüğünü belirtti.

“Köylülerimizin duasını kabul etmek bana yetiyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2 yıl ilk Ağrı’ya geldiğinde, köylerine halı vadi amacıyla aldığı sözün adına getirilmesinden mutlu olduğunu dile getiren Önkür, destekleri amacıyla Soylu’ya teşekkürname etti.

Önkür, şöyle devam etti:

“Benzeri vaadimi gerçekleştirdi, Tanrı ondan razı olsun. Valimiz Osman Varol ile Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğünün desteğiyle birlikte halı sahamızı yapmış olduk. Bayağı hem ego hem de gençlerimiz haddinden fazla mutlu. İnşallah devletimizin desteğiyle köyümüz amacıyla elan sunturlu hizmetler yapacağız. Köylülerimiz halı saha yapılmasına ilk şaşırdı bilahare de çokça sevindi. Halı meydan yapacağıma başta kimse inanmıyordu yapınca da haddinden fazla bahtiyar oldular. Tıpkı dahaki döneme gene namzet olacağım. Ego elden hizmet amacıyla bu işe girdim. Köylülerimizin duasını ahzetmek bana yetiyor. İşimi bayıla bayıla yapıyorum.”

İlçedeki köyler ortada tek kadın muhtarın kendisi olduğunu tamlayan Önkür, hem tüvana yaşta muhtarlığın hem dahi köylerinin balaban olmasının ilk ilkin kendisini zorladığını ancak vatandaşlarla halk ele vererek adamakıllı hizmetler yaptıklarını belirtti.

Önkür, köyde füru ve kadınlar üzere kütüphanenin temelini attıklarını söyledi.

Köy sakinlerinden İbrahim Beycan ise bölgede rical varken kadınların muhtarlık yapmasına yunak bakılmadığını ancak Meryem Önkür’ün verdiği sözleri yerine getirmesinin ahir seçimlerde diğer köylere bile denk olacağını söyledi.

Habibe Küsen da kadınlar yerine muhtarla çokça bayındır diyalog kurduklarını ve Meryem Önkür’ün herhangi bir ant destekçisi olacaklarını dile getirdi.

Share: