Bakan Özer: “Şayet okulları ilişkin tutsaydık yer mefret okazyon penceremiz olan gençlerimizi kaybedecektik”

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Kayseri’da planlı 2022-2023 Yetişek Talim Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “İlkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,63. Ortaokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,44. Lisedeki okullaşma oranı yüzdelik 95,06. Ekol öncesi okullaşma oranı yüzde 94. 2000’li yıllarla bu rakamların tek ilişkisi yok. İlk defa Türkiye; sonuç 20 yılda OECD’deki ülkelerin okullaşma oranına erişti” dedi.

Çeşitli programlara karışmak üzere kentte bulunan Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 Terbiye Talim Yılı Kıymetlendirme Toplantısı’nda memleket ve ilçe ekol müdürleri ile ayrımsız araya geldi. Toplantının açılışında mütekellim İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Pot, kentte eğitim bilimi alanında yapılanlar hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, “Kütüphanesiz okul kalmasın kampanyası’ çerçevesinde kütüphanesi olmayan 538 okulumuza yeni katalog işlenmiş, 578 bin olan mektup sayımız 1 milyon 395 bine çıkarılmıştır. Kütüphaneler, elden tezkere olan yerler değil, öğrencilerin ibret çalıştığı akşam ezanı ve hafta sonu boş olan yerler haline gelmiştir. Öğrencilerimize ücretsiz ders kitabının yanında bu yıl ilk kez elden Kayseri’birlikte 2 milyon 245 bin himmet kitabı ve koruyucu kaynak dağıtılmıştır. Eğitimdeki herhangi bir çeşit fırsat eşitsizliğini ortadan yutmak üzere yapılan ‘temel eğitimde 10 bin okul’ projesi çerçevesinde 111 okulun fiziki mekanlarını iyileştirmenin beraberinde becerikli, hoca, mektepli ve velilerimize müteveccih seminerler düzenlenmiştir. 16 ilçemizde 16 okulumuz ‘çevre dostu aynı meslek’ projesi çerçevesinde öğrencilerimize farkındalık hazırlamak için tarih enerjisi, kalın kafalı transformasyon, led lambalarla donatılmıştır. 3 organize uran bölgesinde açtığımız 3 bağlanak bürosunda mesleksel yetişek merkezlerimizi işletmelerimizle buluşturduk. Yapılan tanıtım faaliyetleri sonucunda Ara 2021 tarihinde 4 bin 527 olan mesleki terbiye öğrenci sayımız 13 bin 500’e çıkartılmıştır. Burada çıraklara bin 658 TL, kalfa öğrencilere de 2 bin 763 TL ücret verilmektedir. Ahali eğitim merkezlerimizde terbiye kayran kursiyer sayısı önce 9 ayda 100 bin rakamına kazanmış, sene sonu hedefi olan 140 bin sayısı ferah ferah yakalanacaktır. Meslek öncesi yetişek seferberliği çerçevesinde 41 temel sınıfı ve 4 anaokulu mamul, antrparantez 31 anaokulu yapım projesi bitmeme etmektedir. Ekol öncesi okullaşma oranımız yüzde 95’e çıkarılmış, yapımı devam eden anaokulları sonrası bu ululuk elan da üstlere çıkacaktır. Bu dönemde ilk defa meri farklı alanlardaki yaz okullarında 10 şubede öğrencilerimize hizmet verilmiştir. Ev okulu projesi çerçevesinde öğrencilerimizin yanı sıra onlara denk olan velilerimizin üstelik eğitimi sağlanmaktadır. Bu projelerle anlaşılacağı için seçkin yaştan, seçkin meslekten insanın eğitime gerekseme vardır” dedi.

Vali Gökmen Çiçek ise, Icra Vekili Özer’e eğitime verdiği desteklerden muhit teşekkürlerini ileterek; “Hele Kayseri’ye verdiğiniz müjdelerle bu arada şahsım ve arkadaşlarım yerine şurası söyleyebilirim ki bizim için ayrı aynı güdeleme kaynağı oldu. Eğitimle ilişkin iri aynı seferberlik başlattığınızı ve ara sıra uygulamalarla Türkiye’dahi ilk defa görüldüğünü biliyoruz. Özellikle okullara gönderdiğiniz ödeneklerin bir haddinden fazla kısmının birlikte harcanamadığını biliyoruz. Bizim okullarımıza da ciddi ödenekler geldi, okul müdürlerimiz bu manada ağır sıklet aynı rahatlığa girdiler. Bundan âlem sizlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ekol idarecilerine seslenen Milli Eğitim Bilimi Bakanı Icra Vekili Mahmut Özer, Kayseri’nin eğitim alanındaki envestisman bütçesini 1 milyar 477 milyon TL’ye çıkarttıklarını ifade ederek, “Kayseri’nin mevrut olduğu noktayı çok elan dolgunca noktalara getirebilmek amacıyla zaman değerlendirme imkanımız oldu. Yaklaşık 690 milyon TL’lik yatırım bütçesini derinti sonrasında 1 milyar 477 milyon TL’ye çıkartmış bulunuyoruz Kayseri’nin. Bunu Kayseri için bir kafa adına düşünüyorum. İnşallah ahir ziyaretlerimizde verilen bu bütçelerin etkin olarak kullanıldığını görerek bakir bütçelerle Kayseri’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz” diye konuştu.

“Şayet tığ okulları vabeste tutsaydık sunu büyük vesile penceremiz olan gençlerimizi kaybedecektik”

Covid 19 döneminde eğitimcilerin okulları ayan sancımak üzere gösterdiği gayretlerden kontekst üstelik memnuniyetini dile getiren Vekil Özer, “Bir teşekkürüm birlikte; 2021-2022 yetişek öğretim yılını gelişigüzel kararlı ayrımsız şekilde covid-19 salgını zarfında okullara münhal tutmadaki göstermiş olduğunuz emekler üzere. Şayet tığ okulları ilişkin tutsaydık sunu oylumlu fırsat penceremiz olan gençlerimizi kaybedecektik. Eğer biz 19 milyon öğrencisi, 1.2 milyon öğretmeni olan 20 milyonun üzerindeki devasa bir eğitim sistemini normalleştirmeseydik Türkiye’nin bu derece acul bir şekilde normalleşebilmesi benzer değildi. Bu nedenle milli eğitim bakanı yerine bu tarihi sürece katkınızdan periferi cümle öğretmenlerimize ve idarecilerimize teşekkürname belgesi gönderdim. İlk kat benzeri milli terbiye bakanı ayrımsız yılda 2 el öğretmenlere sükse belgesi vermiş oldu, inşallah devamı dirimsel” şeklinde konuştu.

“Ücretsiz dağıtılan koruyucu kaynaklar öğüt kitaplarını geçecek”

140 milyon koruyucu kaynağın öğrencilerle buluştuğunu, Ilk Teşrin ayı içerisinde üstelik 20 milyon daha koruyucu kaynağın öğrencilerle buluşacağının altını çizen Icra Vekili Özer, “2022-2023 eğitim tedris yılına çok aceleci başladık. 17 Haziran’de terbiye ve öğretimi kapattıktan bilahare İstanbul’birlikte 4 binin üstünde meslek yöneticisi ile tıpkısı araya geldik. Dedik kim; ‘2023 yılı cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı, çok evire çevire bire bir mebde yapalım’. İstanbul’bile başlatmış olduğumuz tedarik süreçlerini bütün illerimizde bitmeme ettirdik. Birincisi, akıbet 19 yılda eğitimde vesile eşitliğini pekitmek için rastgele sene dağıtılan ücretsiz kitapların niteliğini artırarak yekpare öğrencilerimize yılın başında amade kuzuluk getirdik. 153 milyon ücretsiz pusula parçalanmamış okullarımıza dağıtıldı. Bununla yetinmedik, ilk defa koruyucu gerçek problemini terbiye sisteminden girmek amacıyla o kaynakları basarak cümle öğrencilerimize ulaştırmak istedik. Şişman bir heyecanla kaynaklar hazırlandı, basıldı ve 140 milyon yardımcı mahiyet tüm okullarımızda öğrencilerimizle buluştu. İnşallah Ekim ayı içerisinde 20 milyon katma kaynağı daha dağıtacağız ve dağıttığımız koruyucu kaynaklar ders kitaplarını geçecek. 160 milyon havari esas dağıtmış olacağız” dedi.

Türkiye’deki okullaşma oranını üstelik açıklayan Bakan Özer; “İlkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,63. Ortaokuldaki okullaşma oranı yüzdelik 99,44. Lisedeki okullaşma oranı yüzdelik 95,06. Meslek öncesi okullaşma oranı yüzde 94. 2000’li yıllarla bu rakamların tek ilişkisi yok. İlk defa Türkiye; son 20 yılda OECD’deki ülkelerin okullaşma oranına erişti” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vekil Özer’e muhtelif hediyeler ikram edildi. – KAYSERİ

Share: