Baran İstanbul’u tutsak aldı! İşte sıkı geneli hava raporu raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve gün doğusu akarsu, Karadeniz, (Eskişehir hariç) İç Küçük Asya, Gün Doğusu Akdeniz, Gün Doğusu Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; şimal, iç ve garp kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 aşama altında, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden hafif, arada bir mutedil kuvvette, Marmara, Şimal Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Doğu Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin bucak kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerli kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek hırçın şartlara alın (bedaheten yeğin, su baskını, yıldırım, yağış anında akva rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli yerine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin kuzey ve maşrık çevrelerinin bora ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın garp ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Maşrık Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir hariç toprak genelinin espaslı bora ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin gün doğusu ilçelerinde evcil sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, toprak genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, nahiye genelinin fasılalı sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları, Samsun ve Cıvıl Cıvıl çevreleri ile Tokat’ın şark ilçelerinde yerli olarak sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, mıntıka genelinin fasılalı boğanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.Share: