Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete yanılmak ve ayakkabı asmak amacıyla müzaheret bekliyor

Iğdır’üstelik 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra düşen ve belden aşağısı yanan adi bala, işler olup bisiklete yanılmak ve eksiksiz arkadaşları kadar başmak atmak için hayırseverlerden yardım bekliyor.

Iğdır dalan Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Teşrinisani 2019’üstelik evlerinin bahçesinde kâin tandıra düştü. Aşağılık çocuğunun bağrışlarına koşan asıl Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un ahşa, taban, ayak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü derece yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Cet Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonraları bizi doğrudan Erzurum’a gönderme ettiler. Erzurum’üstelik 6-7 kamer kaldık. Orada otama süreci başladı amma derin yanıklar olduğu için cemi olarak otama yapamadılar. Ondan bilahare birkaç yıl geçtikten bilahare İstanbul’a götürdük. İstanbul’dahi birlikte iki ay kadar kaldık orada de 18, 19 operasyon oldu” dedi. Sabık yıl kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Otama amacıyla Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan hoca çocuğu gördü. Sair doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diye niteleyerek emir verdi. Biz de kendisi cerrahi müdahale edecek zannettik amma ameliyata girmedi. Ameliyata giren doktorlar birlikte ‘biz beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz de parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddesel hizip olmadığı amacıyla biz bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan öğretmen bu işin erbabıdır, bu işi çok iyi biliyor. Onun üzere üstelik maddesel durumumuz kısıtlanmış, ücretli olduğu amacıyla biz bile otama yapamıyoruz” dedi.

Baba Çakmaz, kızının ameliyatı amacıyla hayırseverlerden yardım beklediğini söyledi.

“Basamak altı derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Ana Asiye Çakmaz dahi kızının durumunun ateş olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Fatmanur’un vücudu çok keskin tıpkı şekilde göynük. Vücudu anif, ayrımsız yere gidemiyor, bilcümle ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Başmak giyemiyor, kıç parmakları birbirinden çarpık. Fut şeş derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor. Sürekli hep ayaklarına bakıyor, diyor ‘asıl bu ayaklarım sebep hakeza oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben da mutlu olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim birlikte maddiyatımız çokça keskin. Hoppadak Ömer Özkan sarıklı yapabilir, onun amacıyla yardım istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu mebzul peki o da iyileşir ömrüm süresince herkese yakarış ederim” diyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun türlü yerleri yanan Fatmanur Çakmaz (6) ise, bisiklete aldanmak ve pabuç kaldırmak istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ego birlikte bahtiyar olurdum. Benim babam bana derrace verirdi, ben bisiklet sürerdim. Nazir bacağım iyileşseydi…Ben hekim amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi. – IĞDIR

Share: