“Bursa siyahı” inciri üzere mahdut dışından kurum heyetleri geldi

Dünyanın sunma kaliteli incirlerinden biri kabul edilen “Bursa siyahı” amacıyla yurt dışından gelgel heyetlerinin geldiği bildirildi.

Uludağ İhracatçı Birliklerinden (UİB) yapılan açıklamaya göre, Uludağ Yaş Kâr Göveri İhracatçıları Birliğinin (UYMSİB) UR-GE projesi kapsamında Tecim Bakanlığı desteğiyle güçlükle dışındaki müşteri firmaların Türkiye’den kurum yapmalarının sağlanması amaçlanıyor.

Bu kapsamda ayrımlı ülkelerden mevrut hava heyetlerinin katılımıyla güruh düzenlendi.

Toplantıda mütekellim UYMSİB Başkanı Senih Yazgan, Bursa’nın, ülkenin bildirme koskocaman ekincilik ve sanayi kenti olduğunu tabir etti.

Kentte yapım edilen ürünlerin türlü proseslerden geçtikten sonraları dünyanın çeşitli ülkelerine gönderildiğini belirten Yazgan, şunları kaydetti:

“Bursa öyle benzeri site ki adıyla özdeşleşmiş olan iki meyveye eş biri Bursa siyahı inciri, gayr ise Bursa şeftalisi. Bu iki eser ülkemizde ve uluslararası alanda bu şehrin adıyla biliniyor. Bu bizim üzere iri tıpkısı kurum kaynağı. Bursa siyahı BAĞA-GE projesi kapsamında dahi tabur firmalarımızı ve çekicilik heyetlerini buluşturmanın gururu ile mutluluğu içindeyiz. Ego ‘Bursa yağız inciri’ demiyorum ‘Bursa’nın siyah incisi’ diyorum. Türkiye’de sadece bu bölgede bu kalitede ve aromada yetişen tıpkısı iz. Ülkemizde 3 ayrımlı lokal alanda denemeleri devam ediyor fakat bu alanlardan elde edilen incirlerin ahretlik değeri ve aroması Bursa siyahı incirinin değerlerine ulaşamadı.”

Izlence, 6 ülkeden mevrut ecnebi alıcılar ve “Bursa Siyahı UR-GE Kümesi”nin ayrımsız araya geldiği ikili görüşmelerle sona erdi.

Share: