Muğlalı taraftarın hayali hiç gitmediği 1350 kilometre uzaktaki Trabzonspor’un maçını izlemek

Muğla’nın Reze ilçesinde ruhlu 65 yaşındaki Trabzonspor taraftarı İsmail Bozyer’in hayali, on paralık gitmediği 1350 kilometre uzaktaki kentte bordo-mavili takımın maçını izlemek.

Denizova Mahallesi’nde canlı Bozyer, ilk defa askerde gördüğü televizyonda izlediği Trabzonspor’a heves verdi.

Askerden döndükten bilahare evlenen ve eşini bile Trabzonsporlu eden Bozyer, oğlunun adını dahi Şenol Ruz koydu.

Bozyer, bu yaşına kadar vakit kaybetmeden Ankara, Zonguldak, Bursa, kabilinden illere gidebildi. Trabzon’a hiç gidemeyen Bozyer, Muğla’üstelik Trabzonlu tıpkısı aksiyon insanının daveti ile bordo mavili takımın iç düzlük maçına gideceği haset iple çekiyor.

Bozyer, AA muhabirine, askere gideceği dönemde köylerinde cümbüş olmadığını, ülkede yaşananları radyodan izleme ettiklerini anlattı.

Babasının köy bekçisi olduğunu kendisinin ve kardeşlerinin yevmiyeli işlerde çalıştıklarını belirten Bozyer, 1977’nin Orak Ayı ayında Zonguldak Devrek’e askere gittiğini söyledi.

Bozyer, Beycuma Güllabi Karakolu’nda görevlendirildiğini rapor ederek, “Oranın encam gelenlerinden bire bir dirilik karakola televizyon bağış etti. Ego askere giderken köyümüzde hayatiyet yoktu. O zamanlar radyo dinliyordum. Ama değme bando tutmuyordum. Askerde televizyonda izledikten sonra Trabzonsporlu oldum. O günden bugüne, ölünceye kadar Trabzonsporluyum.” dedi.

O dönemde Trabzonspor’dahi tek yabancı futbolcu olmadığına, seçkin oyuncunun Türk olduğuna dikkati çekici Bozyer, Şenol Güneş’in o zamanalar çok ünlü olduğunu dile getirdi.

“Torunlarım ayvaz olursa isimlerini Koruyucu, Ogün, Gökdeniz koyacağım”

Bozyer, Gündüz’in kalede panter üzere olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

“O gün ‘Oğlum olursa adını Şenol koyacağım. Bambaşka oğullarım dahi olursa Apotr, Ogün, İskender ve Gökdeniz koyacağım’ dedim. İlk çocuğum kız oldu, ismini Hümeyra koydum. İkinci çocuğum de kız oldu, ismini Seval koydum. Üçüncü çocuğum dahi kız oldu, ismini Sibel koydum. Dördüncü çocuğum ayvaz oldu. Çokça sevindim. ‘Aha Şenol Güneş dünyaya geldi’ dedim. Ayrıksı çocuk yapmadım. Bayan dahi çocuklarım dahi Trabzonsporlu. Ama evlendikten sonradan ayrıntılar takım değiştirmiş gibi. Kızlarım evlendi. Onlardan üstelik iki kız torunum var. Oğlum evlendi boşandı. Oğlum yeniden evlenir, torunlarım bile evlenir ve çocukları erkek olursa isimlerini Hami, Ogün, Gökdeniz koyacağım.”

“Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim”

Bozyer, Muğla’daki Trabzonlu tıpkı hareket insanın kendisine Trabzonspor forması bağış ettiğini ve pik götürmeye kortej verdiğini anlattı.

Uçaktan korktuğunu belirten Bozyer, “O birlikte beni arabayla götüreceğini söyledi. On Paralık Trabzon’a gitmedim. Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim.” dedi.

Bozyer, Trabzonspor’un şampiyona şansını bu mevsim yüzde 60 yerine gördüğünü, takımda geçen seneki havanın olmadığını rapor etti.

Evinin duvarında takkadak arz kıymetlilerinin fotoğraflarının kayran aldığına aksan fail Bozyer, “Duvarda annemin, babamın, hanımın, cuma kılarken ahiret yolculuğu eden kayınpederimin, kızlarımın, torunlarımın ve oğlumun fotoğrafları var. Benzeri üstelik Trabzonspor forması somurtkan. Yer kıymetlim bunlar.” ifadelerini kullandı.

Bozyer’in eşi 61 yaşındaki Hükümdar Bozyer da bordo mavili takımın maçlarını bu arada izlediklerini ve Trabzonspor’u haddinden fazla sevdiğini söyledi.Share: