Çanakkale gündem haberi: Vekil Yardımcısı Müşkül: Troya Kültür Yolu Festivali Çanakkale’ye imzasını attı

Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Ağır, “Troya Ekin Yolu Festivali ilk defa gerçekleşmiş olmasına rağmen Çanakkale’ye imzasını attı. Çanakkaleliler de festivallerini sevdiler” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla tevhit edilen Troya Hars Yolu Festivali, 16-25 ilkgüz tarihlerinde Çanakkale’da düzenlendi. Festivalde 41 noktada, 112 etkinlikle, 1000’den aşkın sanatçının katılımıyla her yaşa ve temas zevke hitap eden etkinlikler düzenlendi. Alelhusus minik sanatseverler üstelik unutulmazken tiyatrodan atölyeye, film gösteriminden, hayal şovlarına büyüklüğünde bir nice farklı etkinlik hazırlandı. Hars ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Güç, Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Troya Kültür Yolu Festivali’nde konserler, sergiler, atölyeler, zorlu çokça farklı türde etkinliğin birlikte engelsiz çekicilik etkinliklerinin birlikte meydan aldığını rapor etti.

Troya Müzesi’nde çiftteker etkinliği gerçekleştirildiğini tamlayan Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Güç, “Etkinliğin akıbet gününde Gelibolu Maratonu’nu gerçekleştirdik. 10 gündür süren ekin danışma maratonu oldu diyebiliriz. Bunun dahi maratonla sonuçlanması düşündürücü oldu. Hamidiye Tabyası’nda planlı 57’nci Söz Senfonisi ve Faziletli Merbutiyet konserleriyle etkinliğimizi tamamladık. Haddinden Fazla keyifli sabık 10 gün oldu. Çanakkaleliler festivale haddinden fazla eş çıkıp benimsediler. Curcuna daim kişi rekorlarını kırdı. 10 bin, 20 bin, 30 bin can katılımlı konserler düzenlendi. Ulusal ve arsıulusal alandan sanatçılarımızın katıldığı sergiler çok ilişki gördü. Bala etkinliklerimiz üstelik çok muvaffakiyetli geçti. Kamyon tiyatromuzun bire bir gösterisine bin 200 çocuğumuz geldi. Aileler çocuklarıyla etkinliğe katıldılar. İlk defa gerçekleşmiş olmasına rağmen Troya Firez Yolu Festivali, Çanakkale’ye imzasını attı. Çanakkaleliler bile festivallerini sevdiler” diye niteleyerek konuştu. “GELİBOLU MARATONU BÖLGEYE DERECE KATIYOR”Troya Ekin Yolu Festivali’ne karışma edilen Gelibolu Maratonu için konuşan Icra Vekili Yardımcısı Yavuz, “Gelibolu Maratonu bölgeye değer katan, tarihini spor marifetiyle, çıplak albeni etkinliğiyle dahi insanlara sezdirmek isteyen mehabetli aynı maraton. Çanakkale ve Çanakkale dışından sporseverlerin katılımını gözlemliyoruz. Değişik parkurlar var 42K, 21K, 10K ve 1915 Hatırat Koşusu. Ego birlikte hem festivalin anısına hem Gelibolu Maratonu anısına kendim amacıyla benzeri yadigâr olması için 1915 Hatıra Koşusu’nu gerçekleştirdim” şeklinde konuştu. “HÜKÛMET MERKEZI FIREZ YOLU FESTİVALİ’Nİ BAŞLATMAYA GİDİYORUZ”Ekin Yolu Festivalleri üzerinde 3 sene çalışıp 1 yıldır de uyguladıkları bire bir basiret olduğunu vurgulayan Nazır Yardımcısı Zor, “İlk kendisine İstanbul’bile Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni yapmıştık. Arkası Sıra Ankara’birlikte Başkent Firez Yolu Festivalimizi gerçekleştirdik. Festivallerin düzenlendiği üçüncü şehir üstelik Çanakkale oldu. 10 günce tıpkı süreci burada tamamladık. 22 eylülde Konya’bile Mistik Çalgı Aleti konsepti ile başlayan hars yolu festivalimiz bitmeme ediyor. 1 ekimde Ankara ve İstanbul birlikte başlıyor, en son de Diyarbakır olacak. Biz üstelik grup yerine buradan Ankara’ya geçerek Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivali’ni başlatmaya gidiyoruz” dedi.

Share: