Çorum’da “bal hasadı” başladı

Türkiye’nin yeryüzü mefret bal istihsal merkezlerinden olan Çorum’birlikte arıcılar bal hasadına başladı.

Merkeze vabeste Boğacık Köyü’nde düzenlenen törende mütekellim Öz Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Çekinmek, dünyanın yer nitelikli arı sütünün Çorum’bile üretildiğini açıkladı.

Çorum’de dağ bayır, ayçiçek ve plato başlamak üzere üç çeşit bal üretimi yapıldığını belirten Korku, Çorum’de balın yanı sıra salt sütü ve propolis üretimi birlikte yapıldığını açıkladı.

Bugüne büyüklüğünde saf sütlerinde HDA-10 değerinin 2.48 görülmesine rağmen Çorum’bile üretimi yapılan münezzeh sütünün değerinin 2.75 çıktığına dikkat çekti.

Bal üretimi için da bilgelik veren Gocunmak, “Sabık yıl 100 ton ayçiçek balı üretimi yapılırken bu sene 300 tonu yakaladık. Daha ayçiçek balında üretilmeyen 350 ton daha var. Şuanda devşirme usulü ile 120 titrem bal üretimi yapıyoruz. Çorum’dahi dışardan mevrut 87 arıcımız var. Bu arıcılarımızın 24 bin kovanı var. Çorum’u borsa merkezi yapacağız. Ziraat Bankası’na bir proje hazırlıyoruz. Değme sene ilimizde 8 bin kovan dağıtacağız. 5 yılda bu kopya 40 bine ulaşacak. Bu Türkiye genelinde denk olacak” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın de, dünyanın nitelikli salt sütünün Çorum’da üretilmesinden etraf alım duyduklarının altını çizdi.

Çorum Belediyesi adına Hanımeli Dernekevi Ürünler Bey Merkezleri’nde Temiz Yetiştiricileri Birliği ve Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği ile alay malay Türkiye’ye eş tıpkı nüsha geliştirdiklerini anlatan Aşgın, “Hanımeli Yörel Mahsulat Bey Merkez’nin beşinci Fath caddesinde açıyoruz. Bu şubede avrat kooperatiflerinin yanında Günahsız Yetiştiricileri Birliği ve Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ürettiği ürünlerin satışını yapıyoruz. Güzelce olan herhangi bir işe destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

AK Öğür Çorum milletvekili Erol Kavuncu dahi, Türkiye’nin kapçık sayısı itibarıyla dünyada üçüncü, bal üretimi açısından Çin’den sonraları ikinci sırada düzlük aldığına belen ederek, ” 20 yılda verilen desteklerle kovan sayısı yüzdelik 110, bal üretimi ise yüzdelik 40 artırıldı. Devlet genelinde 9 milyon kapçık bulunurken tahminî 100 bin ton bal üretimi yapılıyor. Bu süreçte Türkiye’birlikte aracılarımıza 792 milyon TL devletimiz destek sağladı. Bu desteklerin yarısı sonuç 4 sene içerisinde gerçekleştirildi. Türkiye’üstelik kapçık başı 15 kilo bal alınırken Çorum’dahi bu kestirmece 24 kiloya büyüklüğünde çıkıyor. Ayrıca Çorum’da 7 bal ormanı oluşturuldu” şeklinde konuştu.

Çorum Valisi Mustafa Çifti birlikte, Çorum’un bal üretim merkezi olması gerektiğini belirtti.

Çorum’bile 40 bin civarında kovan bulunduğunu açıklanan Vali Maraba, birliğin yıpranmamış projeleriyle bu sayı elan birlikte artıracağının bu oranında üretime yansıyacağını anlatım etti.

Çorum’da 446 titrem bal üretimi yapıldığını anlatan Ilbay Maraba, unları kaydetti; “Balın dışında temiz sütü, propolis ürünlerimiz var. Bunları da düşündüğümüz antlaşma bütün istihsal 465 tonu buluyor. Bunlarla bu arada istediğimiz istihsal miktarına eş değil. Benim gönlümden sabık Çorum bal üretim merkezi olmalı. Çorum bu noktada bir numara olmalı. Bal denildiğinde Çorum denilmeli. Bunun için elimizden geldiği müddetçe birliğimizi destekliyoruz. Üretimlere karşın istediğimiz noktada değiliz. Çorum tıpkısı endüstri ve turizm kenti olmasının yanı sıra bire bir zamanda bir tarım kenti. Bu yıl 75 bin dekar henüz gün çiçeği ekimi aşkın oldu. Ancak bu bal üretimine yansımadı. Illet bunu değerlendiremiyoruz. Bal üretimi fail vatandaşlarımız daha çok plato balı ve çiçek balı üretiyor. daha çok pazarlayacağı satabileceği ürünler üretiyor”

Konuşmaların peşi sıra protokol üyeleri aracılığıyla münezzeh yetiştiricilerine plaket verildi. Programa Hitit üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şanlı Osman Öztürk, İl Bitirmiş Başbuğ Vekili Alb. Aşkın Belli, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak ve günahsız yetiştiricileri katıldı. – ÇORUM

Share: