Edirne’deki Kullanılmayan Binalar Coşkunluk Saçıyor

Edirne’de haddinden fazla sayıdaki tarihi kullanılmayan eş, acı saçıyor. Ahşap parçaları gitgide dökülen binalar, vatandaşların tepkisini çekiyor.

Babademirtaş Mahallesi Muhtarı Haluk İnağ, mahallesinde çokça sayıda metruk çatı olduğunu belirterek, “Bu evler boş kaldığından tecezzi edilip gidiliyor. Bakımsızlıktan bu ayla geliyor ve haddinden fazla iri tehlikeler genişlik ediyor. Geçen zaman şuradaki balkonlar yıkıldı. Altından geçenler için anbean öfke genişlik ediyor” dedi.

“ÖNLEM ALINMASI LAZIM”

Metruk binalara tilsim alınması gerektiğini tabir eden İnağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“her an bire bir kazaya sebebiyet verebilir, bunların önleminin alınmasını istiyoruz. Uray ara sıra etrafını çeviriyor ama alıyorlar tahtaları ve gine böyle açıkta kalıyor. Daha geçmiş, revan valimiz, tarihi eserlerin Karanfiloğlu Caddesi’nden başlayıp restore edileceğini söylemişti. Şu zaman o proje ne oldu, gidişatı nerelerdedir, bilemiyorum. Sokağın başındaki tıpkı eş restore edildi ama buralarda bir gelişme yok. Geceleri bu kullanılmayan evlerde Suriyeliler kalmaktadır. Komşulardan kimi zaman şikayetler oluyor. Bunların bir önlemi alınması lazım. Daha ilkin karakoldan bunların arşivlemesi yapılmıştı, fotoğrafları çekilmişti. Tilsim alınacaktı ancak berhava el altında gözüken ayrımsız madde yok.”

“BU ESKİ EVLER EDİRNE’DE IRI TEHLİKE”

Mahalle sakini Sinan Bülbül ise çocukların kullanılmayan evlerin olduğu sokaktan geçtiğini belirterek şunları söyledi:

“Birisinin başına inecek; aynı aracın, aynı çocuğun aynı kişinin. Yani olacağı o. Esasen şehremaneti buraya önlem almıyor değil. Tilsim alıyor, tahtaları koyuyor, o tahtalar vatandaşlar tarafından yakılmak üzere evlerine götürülüyor. Amma eksantrik aynı çözüm olması geçişsiz. Geçen dönüş burada ayazlık çöktü. Baran yağdı, saika mı düştü, bilmiyorum. Birisinin başına düşebilirdi. Benzeri çocuğun başına düşebilirdi. Bu eski evler Edirne’de nazik hırs. Biz buradan geçiyoruz, Cenabıhak korusun. Burada, sokakta gezen, ailesi ile dolaşmayan, kendi başına dolaşan basit ayrıntılar dahi var. Tanrı müdafaa birisinin başına düşebilir.”

Görüntü Dökümü

Kullanılmayan yapı detayları

Babademirtaş Muhtar Haluk İnağ

Mahalle sakini Sinan BülbülShare: